Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
03.04.2019, 11:40

Opozícia má zhodu na kandidátoch na ústavných sudcov, tvrdí OĽaNO

Opozícia zdôrazňuje význam Ústavného súdu a pripomína, že už je takmer dva mesiace nefunkčný.

Opozícia má zhodu na kandidátoch na ústavných sudcov, tvrdí OĽaNO
Zdroj: TASR/Martin Baumann

Opozícia má zhodu na konkrétnych menách, ktoré má voliť pri podvečernej voľbe kandidátov na ústavných sudcov v parlamente. Oznámilo to hnutie OĽaNO. Opozícia ďalej vyzýva koalíciu k zodpovednosti pri voľbe.

"Podporíme kvalitných, morálne zdatných odborníkov. Keďže sme aktívne pristúpili k vypočúvaniu všetkých kandidátov, myslíme si, že aj v druhej voľbe si je z čoho vyberať," uviedlo hnutie.

Opozícia zdôrazňuje význam Ústavného súdu a pripomína, že už je takmer dva mesiace nefunkčný. Vyzýva preto vládnu koalíciu k zodpovednosti.

"Žiadame koalíciu, aby prestala hazardovať so základnými právami všetkých ľudí. Vyzývame poslancov vládnej koalície, aby v druhej voľbe pristúpili k voľbe sudcov zodpovedne, a aby vyberali takých kandidátov, ktorí budú vždy stáť na strane práva a spravodlivosti," zdôraznilo OĽaNO.

​Voliť majú poslanci podvečer, koalícia zatiaľ svoju dohodu neoznámila. Na obed sa má zísť koaličná rada, ktorá sa má dohodnúť, ako pri voľbe postupovať.

Pri prvom hlasovaní poslanci nikoho nezvolili a tak sú aktuálne na Ústavnom súde SR iba štyria sudcovia z 13. Poslanci majú zvoliť 18 kandidátov, z ktorých má prezident SR vybrať deviatich nových ústavných sudcov.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.