Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.03.2019, 00:00

Procházka pre HN: Nikto, kto tento rok kandidoval, vlastnú stranu zakladať nebude

  • Každé voľby sú podľa Radoslava Procházku, právnika, odborníka na ústavné právo a expolitika, jedinečné.
  • Veľmi dôležitým faktorom je podľa neho aj podpora médií a spôsob, ako s kandidátom zaobchádzajú.
Procházka pre HN: Nikto, kto tento rok kandidoval, vlastnú stranu zakladať nebude
Zdroj: Peter Mayer

V svojej knihe Kráľ otec vyzdvihujete úlohu prezidenta na Slovensku, ktorý bol „najvyššou inštitúciou“ počas rôznych režimov, najvyšší predstaviteľ štátu smerom navonok a zdôrazňujete aj historickú kontinuitu tohto postu. Myslíte si, že všetci bývalí kandidáti v tohtoročných prezidentských voľbách správne pochopili to, čo sa od nich očakávalo? Zohľadňovali, že prezident je u nás aj takou osobnosťou?
Mne sa zdá, že všetci relevantní kandidáti, ktorí v sebe niesli skutočnú ambíciu ujať sa úradu hlavy štátu, viac-menej vychádzali z doterajšej ústavno-politickej tradície a z toho, ako vnímali dopyt verejnosti. Iste, že každý ponúkal o čosi viac, ako by naozaj mohol vo funkcii dosiahnuť, ale to je v kampani prirodzené.


Keď sa pozrieme na riešenie sporov, mal by stáť skôr nad nimi alebo sa na nich aj priamo zúčastňovať?
Sporom sa prezident nemôže vyhnúť a je niekedy dokonca povinný ich viesť. To, s kým a aké spory si vyberie ako určujúce, už je vecou jednak jeho osobného naturelu a jednak jeho politickej identity a agendy.


Vykonávanie prezidentovho úradu závisí aj od jeho vzťahu k parlamentu či k vláde. Myslíte si, že je lepšie, keď ide o straníckeho kandidáta alebo nezávislého?
Funkcia prezidenta dáva každému jej nositeľovi priestor sa od akýchkoľvek bývalých väzieb do výraznej miery oslobodiť a ísť vlastnou cestou. Predchádzajúca stranícka skúsenosť nemusí prezidentovi nijako brániť v autonómnom výkone úradu. Michal Kováč aj Rudolf Schuster sú dobrými príkladmi toho, ako obaja s bývalými politickými spojencami napokon viedli spory. Podstatná je práve schopnosť a ochota hlavy štátu nachádzať, artikulovať a presadzovať vlastný pohľad. O tejto schopnosti podstatne lepšie vypovedajú iné veci než to, či niekto je alebo bol v politickej strane.


Sme parlamentnou demokraciou, viacerí kandidáti však sľubovali v úrade zmeniť veci, ktoré sú mimo prezidentských kompetencií. Išlo iba o po

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.