Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
29.03.2019, 00:00

Odhalili sme slovenský bitúnok, ktorý by bol do januára ochotný odkúpiť chorú kravu

Samotný majiteľ bitúnku pre HN potvrdil, že väčšina jeho produkcie aj v súčasnosti smeruje do susedného Česka.

Odhalili sme slovenský bitúnok, ktorý by bol do januára ochotný odkúpiť chorú kravu
Zdroj: SVS ČR

Jeden zo schválených slovenských bitúnkov redaktorom HN potvrdil, že až do januára by bol od nich ochotný kúpiť chorú a ležiacu kravu liečenú antibiotikami, aj keď to nie je legálne. Ide o bitúnok Joko-JP Šaštín-Stráže. Redaktori HN k nemu neprišli náhodou. Bol totiž jedným z tých, na ktorého praktiky upozornilo viacero našich zdrojov.


Šaštínsky bitúnok mal problémy aj u našich českých susedov, kam mäso dodáva. Česká Štátna veterinárna správa totiž začiatkom marca odhalila v Prahe nelegálnu rozrábkareň. „Podľa dokladov o pôvode mäsa pochádzala väčšia časť tohto mäsa zo slovenského bitúnku Joko-JP,“ potvrdil vtedy pre HN Peter Majer z tlačového odboru českej veterinárnej správy.

Vo fáze preverovania
Oto Polák, majiteľ bitúnku Joko-JP, sa začiatkom mesiaca bránil tým, že nevedel o tom, že mäso dodal do nelegálnej prevádzky. Problém je však inde. HN totiž od českej veterinárnej správy zistili, že časť z celkových vyše dvetisíc kilogramov dodaného mäsa vykazovala isté známky závadnosti. „Pri niekoľkých štvrtiach hovädzieho mäsa boli pri kontrole v neschválenej rozrábkarni zistené zmyslové odchýlky s patologickými zmenami. Išlo konkrétne o krvácaniny v podkoží a vo svalovine a presiaknutie tkanív,“ vysvetlil Majer.


K zmenám, aké opí

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.