Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.03.2019, 00:00

Za praktiky bitúnkov môže aj zlý systém

Zabíjanie chorých zvierat na slovenských bitúnkoch je podľa našich zdrojov zapríčinené nesprávnym nastavením systému.

Za praktiky bitúnkov môže aj zlý systém
Zdroj: Reuters

Redaktorom HN sa podarilo získať priznanie od majiteľov bitúnka v Trnavskom kraji, že až do januára by nemali problém kúpiť chorú kravu napichanú antibiotikami. Takéto praktiky sa majú na slovenských bitúnkoch podľa našich informácií diať už roky. Chovatelia, zootechnici, veterinári, majitelia bitúnkov aj ľudia z vyšších funkcií štátnej správy, s ktorými sme spolupracovali pri príprave témy, nám naznačili, že k týmto praktikám dochádza z jedného zásadného dôvodu – štát chovateľom hovädzieho dobytka finančne nepomáha. „Sme asi jediná krajina v Európe, ktorá náklady spojené s odstraňovaním a likvidáciou uhynutých a chorých zvierat necháva na pleciach chovateľa,“ hovorí Peter Polák, výkonný riaditeľ Zväzu chovateľov mäsového dobytka.

Nútená spolupráca
Pred vstupom Slovenska do Európskej únie, teda do roku 2004, u nás fungovali takzvané sanitné bitúnky. Tieto bitúnky boli vo väčších mestách a mali na starosti riešenie situácií, s ktorými si chovatelia v súčasnosti nevedia poradiť. „Boli to špeciálne

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.