Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.03.2019, 11:40

Padne vláda? SNS si veľmi želá koniec koalície, znie z kuloárov parlamentu

Strana SNS Andreja Danka najviac lobuje za skorší termín parlamentných volieb.

Podľa informácií HN sú za predčasné voľby z koaličného trojlístka najmä národniari na čele s Andrejom Dankom. Podľa špičiek z SNS chcú v koalícii len presadzovať svoj program a preto si podľa nášho zdroja veľmi želajú predčasné voľby.

Napätá situácia medzi koaličnými partnermi vyústila až do koaličného rokovania, ktoré práve prebieha na pôde Národnej rady.

Okrem témy voľby kandidátov na ústavný súd je na pretrase aj kontroverzná dotácia z americkej pokladnice určená na opravu slovenských vojenských letísk.

​Práve americké peniaze stoja v súčasnosti za roztržkou v koalícii. O napätej situácii svedčí aj fakt, že šéfovia koaličných strán pred médiami čoraz častejšie skloňujú ako reálny scenár predčasné voľby.

Kto je za predčasné voľby?

Podľa informácií HN je práve SNS Andreja Danka tá, ktorá najviac lobuje za skorší termín parlamentných volieb. „Ja by som skôr povedala, že SNS-ka je za to, aby sme mali konečne voľnejšie ruky v predkladaní návrhov zákonov, ktoré pomôžu občanom,“ povedala pre HN podpredsedníčka poslaneckého klubu národniarov Eva Antošová.

Podpredseda Jaroslav Paška však povedal, že je záujem o dohodu. 

Idem na výbor. Neviem, nebol som na koaličnej rade," odbil novinárov v parlamente minister spravodlivosti Gábor Gál, ktorý pôsobil rozrušene (VIDEO).

HN sa zároveň dozvedeli, že Smer s Mostom sú vo veľkej miere skôr za zotrvanie v koalícii.

Koaličné iskrenie

Odchod z vlády ako prvý z koaličných partnerov otvoril šéf parlamentu Andrej Danko už začiatkom marca. Ten partnerom týmto scenárom pohrozil, ak by boli za prijatie 105-miliónov od Spojených štátov. Koaličná škriepka odštartovala práve po medializovanej miliónovej stopke rezortu obrany.

Podľa Danka zelená pre megadotáciu by znamenala stratu suverenity Slovenska. Situácia sa vyostrila minulý piatok, keď premiér Peter Pellegrini taktiež pripustil variantu predčasných volieb. Zatiaľ čo Andrej Danko bol ochotný podporiť tento scenár, šéf Mostu-Béla Bugár chcel počkať na rokovania.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.