Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.03.2019, 00:00

Takto fungujú ústavné súdy vo svete

Ústavný súd nemusí byť vždy iba samostatná inštitúcia s jedinou úlohou. Pozrite sa, ako fungujú ústavné súdy vo svete.

Takto fungujú ústavné súdy vo svete
Zdroj: WIKIPEDIA

Dva typy ústavného súdnictva
Angloamerický model
– o ústavných otázkach rozhoduje najvyššia inštancia všeobecných súdov s veľmi širokými kompetenciami. Najčastejšie o ústavných otázkach rozhoduje špecializovaný senát Najvyššieho súdu. Samostatný ústavný súd neexistuje. Príkladom sú USA a Kanada.


Kontinentálny model – na rozhodovanie o ústavnoprávnych otázkach sa zriadila samostatná inštitúcia na kontrolu súladu zákonov s ústavou. Nepatrí do sústavy všeobecných súdov a nerozhoduje nijaké iné ako ústavnoprávne otázky. Najstarším je rakúsky ústavný súd. Podobne fungujú súdy aj v Nemecku, v Česku či u nás.

Model samostatného ústavného súdu, aký funguje aj na Slovensku, nie je jediná možnosť, ako chrániť právny štát. Ústavný súd s jedinou kompetenciou – ochranou ústavnosti – sa vyskytuje najmä v kontinentálnej Európe. V teórii ústavného práva sa postupom času vykryštalizovali dva modely ústavného súdnictva.


Historicky prvá myšlienka kontroly ústavnosti vznikla v Anglicku. Podľa nej o súlade zákonov s ústavou a o celkovom „duchu zákonov“ rozhodovali všeobecné súdy.


Druhý variant ústavného súdnictva je založený na myšlienke jediného a špecializovaného orgánu zodpovedného za ochranu práva. Prinášame vám prehľad o tom, ako oba varianty fungujú vo svete.


1. Najvyšší súd Spojených štátov
Angloamerický model ústavného súdnictva sa najhlbšie ukotvil v USA. Americký najvyšší súd pôsobí ako posledná inštancia v sporoch, pri ktorých je možné odvolanie. Rozhoduje aj v základných otázkach procesných práv či sporoch, v ktorých sú Spojené štáty stranou. Najvýznamnejšou právomocou je rozhodovanie o zablokovaní zákonov prijatých Kongresom alebo prezidentských nariadení. Paradoxne samotnú kompetenciu rozhodovať o ústavnosti prijatých zákonov najvyššiemu súdu samotná ústava Spojených štátov nedáva. Túto právomoc si najvyšší súd ustanovil sám svojím rozhodnutím vo veci Marbury vs. Madison z roku 1803. Najvyšší súd tak má právomoc vyhlásiť akýkoľvek zákon za protiústavný a priamo ho zrušiť. Okrem právomoci na zrušenie federálnych zákonov môžu sudcovia najvyššieho súdu zrušiť aj predpisy jednotlivých štátov, ktoré porušujú ústavu Spojených štátov.


2. Najvyšší súd Kanady
V systéme angloamerického ústavného súdni

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.