Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.03.2019, 00:00

Takto fungujú ústavné súdy vo svete

Ústavný súd nemusí byť vždy iba samostatná inštitúcia s jedinou úlohou. Pozrite sa, ako fungujú ústavné súdy vo svete.

Takto fungujú ústavné súdy vo svete
Zdroj: WIKIPEDIA

Dva typy ústavného súdnictva
Angloamerický model
– o ústavných otázkach rozhoduje najvyššia inštancia všeobecných súdov s veľmi širokými kompetenciami. Najčastejšie o ústavných otázkach rozhoduje špecializovaný senát Najvyššieho súdu. Samostatný ústavný súd neexistuje. Príkladom sú USA a Kanada.


Kontinentálny model – na rozhodovanie o ústavnoprávnych otázkach sa zriadila samostatná inštitúcia na kontrolu súladu zákonov s ústavou. Nepatrí do sústavy všeobecných súdov a nerozhoduje nijaké iné ako ústavnoprávne otázky. Najstarším je rakúsky ústavný súd. Podobne fungujú súdy aj v Nemecku, v Česku či u nás.

Model samostatného ústavného súdu, aký funguje aj na Slovensku, nie je jediná možnosť, ako chrániť právny štát. Ústavný súd s jedinou kompetenciou – ochranou ústavnosti – sa vyskytuje najmä v kontinentálnej Európe. V teórii ústavného práva sa postupom času vykryštalizovali dva modely ústavného súdnictva.


Historicky prvá myšlienka kontroly ústavnosti vznikla v Anglicku. Podľa nej o súlade zákonov s ústavou a o celkovom „duchu zákonov“ rozhodovali všeobecné súdy.


Druhý variant ústavného súdnictva je založený na myšlienke jediného a špecializovaného orgánu zodpovedného za ochranu práva. Prinášame vám prehľad o tom, ako oba varianty fungujú vo svete.


1. Najvyšší súd Spojených štátov
Angloamerický model ústavného sú

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.