Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
26.03.2019, 00:00 Aktualizované dňa 26.03.2019 o 09:55

Danko rozpútal ostrú debatu. Začalo sa kľúčové rokovanie Koaličnej rady

Kolegialita koaličného trojlístka sa po víkende zrejme rozpadá. Kto z trojice koalíciu postrčí bližšie k predčasným voľbám, sa možno ukáže už dnes.

Koaličné iskrenie rozpútalo zamietnutie 105-miliónovej americkej finančnej injekcie. Tá sa nepozdávala národniarom na čele s Andrejom Dankom. Šéf parlamentu sa totiž obával, že ak Slovensko pristúpi na americké peniaze, mohlo by ako krajina prísť o vlastnú suverenitu.

Aj kvôli týmto horúcim otázkam sa dnes ráno zišla v parlamente Koaličná rada. Predstavitelia na nej riešia aj zmeny v daniach z dielne SNS.

Dankove slová tak rozpútali vyostrenejšiu koaličnú debatu. Predzvesť vážnejšej politickej roztržky podčiarkla aj rétorika premiéra Petra Pellegriniho, ktorý ako zástupca najsilnejšej koaličnej strany minulý piatok prvýkrát priznal, že je v hre aj scenár predčasných volieb.

Či roztržka povedie až k pádu koaličného trojlístka, alebo sa politickí partneri opäť dohodnú, ukáže možno už dnešné rokovanie.

Na muške predčasné voľby
Odchod z vlády začiatkom marca nadhodil už samotný šéf národniarov, ktorý načrtol tento scenár v prípade, ak by koalícia bola za zelenú americkej dotácii. Samotnú otázku legitimizoval aj šéf vládneho kabinetu Peter Pellegrini.

Ten priznal, že za určitých okolnosti je prijateľný aj takýto variant. Zatiaľ čo šéf Mosta je za ďalšie rokovania, Andrej Danko sa priamo vyjadril, že by predčasné voľby podporil. HN deň pred kľúčovým rokovaním koaličnej rady oslovili dotknuté strany, ako budú v súvislosti s otvorenou témou predčasných volieb postupovať.

„Hlavnou témou bude spoločný postup vládnej koalície,“ stručne odpovedal na otázky hovorca Smeru Ján Mažgút a dodal, že pôjde o štandardnú schôdzu koaličných špičiek.

Most zase ľutuje, že jeho koaliční partneri dali prednosť mediálnym vyjadreniam pred sadnutím si za rokovací stôl. HN oslovili aj šéfa strany SNS Andreja Danka, ako bude počas rokovaní postupovať, no do uzávierky neodpovedal.


Strach o preferencie
Predčasné voľby opäť klopú na vládne dvere a otvára sa tak otázka, komu by pád kabinetu vyhovoval najviac, prípadne, kto urobí prvý krok. „Nie je tam nikto, kto má silnejší alebo slabší záujem o to, aby prišli predčasné v

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.