Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.03.2019, 15:00 Aktualizované dňa 25.03.2019 o 16:50

Kiska reagoval na možnosť predčasných volieb

Prezident Andrej Kiska sa vyjadril aj k medializovaným správam o tom, že založí politickú stranu.

Pokiaľ by malo dochádzať k základnému zlyhávaniu vlády, určite aj ako prezident by som povedal, že predčasné voľby by boli prínosom.

Kiska: Očakávam, čo sa bude diať

Vyhlásil Andrej Kiska po stretnutí so šéfom NKÚ Karolom Mitríkom. Reagoval tak na vyjadrenia premiéra Petra Pellegrini či šéfa SNS Andreja Danka, ktorí pripustili možnosť predčasných parlamentných volieb.

​"Očakávam čo sa bude diať v najbližšom období. V utorok má zasadať koaličná rada. Problémy boli v rámci koalície, neboli malé, viedli sa diskusie aj o predčasných voľbách," povedal Kiska.

Prezident reagoval aj na medializované správy o tom, že založí politickú stranu. Konkrétne sa však nevyjadril. "Platí to, čo som povedal. Urobím všetko preto, aby nová vláda bola zložená zo schopných a čestných ludí. Teraz sa nebudem bližšie k tomu vyjadrovať po 15. júni dám presný obraz o tom, ako chcem svoj sľub naplniť," doplnil Kiska. 

Pellegrini nevylúčil predčasné voľby

Premiér Peter Pellegrini v piatok vyhlásil, že chce, aby jeho kabinet pracoval odborne a profesionálne, a pokiaľ to tak nebude, treba si podľa neho v koalícii povedať, ako ďalej.

Rád by doviedol Slovensko do riadnych parlamentných volieb, ale nevylúčil, že to nemusí vyjsť. "Pevne verím, že ešte máme čo ponúknuť a želal by som si voľby v marci 2020. Ale pre mňa je dôležitejšie poskytovať kvalitný a profesionálny výkon a slúžiť ľuďom. A ak sa to nebude dať, tak silou-mocou, len s cieľom zachovať si moc a funkciu, zostať až do marca 2020 vo vláde nie je to najlepšie pre Slovensko," povedal Pellegrini novinárom.

​Strana Andreja Danka návrh na predčasné voľby podporí, ak to premiér považuje za jediné riešenie.

"Predseda vlády nepochopiteľne podceňuje problematiku rokovaní o prítomnosti Ozbrojených síl USA na území Slovenska a chce v nich pokračovať. Nastáva tak podobná situácia, ako keď predseda vlády podceňoval aj Globálny pakt OSN a musel zasiahnuť na návrh SNS parlament," píšu vo vyhlásení národniari. 

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.