Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.03.2019, 00:00

Vydávali sme sa za farmárov: Ako do slovenských bitúnkov putovali nahnité a liečené kravy

Slovenský bitúnok potvrdil, že s kúpou chorej kravy by až do januára nemal problém.

Vydávali sme sa za farmárov: Ako do slovenských bitúnkov putovali nahnité a liečené kravy
Zdroj: ilustračná snímka TASR/AP

Keď v januári vyšlo najavo, že bitúnky v Poľsku zabíjali choré kravy a mäso z nich ďalej distribuovali na pulty obchodov, naše orgány zvolali niekoľko tlačových konferencií. Všetky mali spoločnú tému a jednotné vyhlásenie: „U nás sa nič také nemôže stať,“ tvrdila šéfka agrorezortu Gabriela Matečná. Podobne sa vyjadril aj šéf Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš.

S ich názorom však nesúhlasí viacero ľudí priamo z mäsospracovateľského priemyslu. Po tom, čo poľská kauza trochu utíchla, sa totiž do redakcie HN začali ozývať ľudia, ktorých prekvapila stopercentná záruka ministerstva a veterinárnej správy.

Zdroj: HN

Chorá krava, ktorá mala byť v roku 2016 dovezená na jeden z bitúnkov v Trnavskom kraji. Zdravá váži viac ako 700 kilogramov, hmotnosť tejto kravy bola 200 až 250 kilogramov.

„Liečené, nechodiace, nahnité a skapané kravy putujú na slovenské bitúnky,“ tvrdí pre HN Martin Konečný, farmár z Hornej Krupej. S dodatkom, že takáto prax mala byť na Slovensku realitou celé roky. HN podobné vyjadrenia postupne získali od ľudí prakticky z celého reťazca, ktorým zviera prechádza – od chovateľov, zootechnika cez veterinára, viacerých majiteľov bitúnku až po vysokopostavených ľudí z veterinárnej správy.


Od marca už len po známostiach
Keďže ide o príliš závažné tvrdenia a zdroje HN si želali zostať v anonymite, rozhodli sme sa overiť si ich pravdivosť. Redaktori HN na kauze pracovali niekoľko týždňov, vydávali sa za farmárov, obvolali vybrané slovenské bitúnky a ponúkli im na predaj chorú kravu. Tá mala byť ležiaca a liečená antibiotikami. Teda taká, ktorú podľa Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie o úradných kontrolách nemôžu prevziať a mäso z nej ďalej spracúvať.


Takúto kravu by bol od nás ochotný odkúpiť jeden bitúnok v Trnavskom kraji – ale len do januára tohto roka. Po prepuknutí kauzy, v ktorej vyšlo najavo, že na poľskom bitúnku Jasienica Mazowiecka mali spracúvať mäso z chorých kráv a to ďalej putovalo aj k nám, výrazne sprísnili pravidlá aj slovenské bitúnky.


„Veľmi radi, ale už sa nedá, máme tu doktorov… Vtedy sa dalo, teraz sa nedá,“ povedal redaktorom HN jeden z majiteľov slovenského bitúnku (prepis celého rozhovoru v plôške). Ten sa spolu so 121 ďalšími bitúnkami nachádza v oficiálnom zozname schválených slovenských bitúnkov, ktorý má na svojom webe zverejnený Štátna veterinárna a potravinová správa. Bitúnok mal podľa informácií HN údajne vykupovať choré kravy od chovateľov za 50 až sto eur.
Podľa informácií HN v posledných dvoch mesiacoch bitúnky preberali ležiaci dobytok už iba od svojich známych. To znamená, že sa rozhodli nekupovať „ležiaky“ od neznámych farmárov, no na starých známych nezanevreli. Začiatkom marca mal svoju ležiacu kravu bitúnku predať aj zootechnik, ktorý chcel zostať v anonymite, no jeho meno máme v redakcii. „Áno, už som ju predal. Nemala horúčku ani nič podobné, ale bola ležiaca, nevedela sa postaviť,“ povedal pre HN.

Zatiaľ nie je známe, kde mäso skončilo
Prijatie chorých kráv na naše bitúnky je pritom protiprávne. „Zvieratá liečené antibiotikami sa nesmú dodávať na bitúnok s cieľom ich zabitia, ak boli liečené zakázanými liekmi alebo nebola dodržaná stanovená ochranná lehota,“ povedala Paulína Kojnok zo Štátnej veterinárnej a potravinovej správy a zároveň dodala, že veterinárna správa nemá vedomosť o tom, že by niektorý zo slovenských bitúnkov tieto nariadenia porušoval. K zisteniam HN sa štátna veterina nevyjadrila.


Kam putovalo mäso z chorých kráv, ktoré mal

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.