Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
25.03.2019, 00:00

Vydávali sme sa za farmárov: Ako do slovenských bitúnkov putovali nahnité a liečené kravy

Slovenský bitúnok potvrdil, že s kúpou chorej kravy by až do januára nemal problém.

Vydávali sme sa za farmárov: Ako do slovenských bitúnkov putovali nahnité a liečené kravy
Zdroj: ilustračná snímka TASR/AP

Keď v januári vyšlo najavo, že bitúnky v Poľsku zabíjali choré kravy a mäso z nich ďalej distribuovali na pulty obchodov, naše orgány zvolali niekoľko tlačových konferencií. Všetky mali spoločnú tému a jednotné vyhlásenie: „U nás sa nič také nemôže stať,“ tvrdila šéfka agrorezortu Gabriela Matečná. Podobne sa vyjadril aj šéf Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš.

S ich názorom však nesúhlasí viacero ľudí priamo z mäsospracovateľského priemyslu. Po tom, čo poľská kauza trochu utíchla, sa totiž do redakcie HN začali ozývať ľudia, ktorých prekvapila stopercentná záruka ministerstva a veterinárnej správy.

Zdroj: HN

Chorá krava, ktorá mala byť v roku 2016 dovezená na jeden z bitúnkov v Trnavskom kraji. Zdravá váži viac ako 700 kilogramov, hmotnosť tejto kravy bola 200 až 250 kilogramov.

„Liečené, nechodiace, nahnité a skapané kravy putujú na slovenské bitúnky,“ tvrdí pre HN Martin Konečný, farmár z Hornej Krupej. S dodatkom, že takáto prax mala byť na Slovensku realitou celé roky. HN podobné vyjadrenia postupne získali od ľudí prakticky z celého reťazca, ktorým zviera prechádza – od chovateľov, zootechnika cez veterinára, viacerých majiteľov bitúnku až po vysokopostavených ľudí z veterinárnej správy.


Od marca už len po známostiach
Keďže ide o príliš závažné tvrdenia a zdroje HN si želali zostať v anonymite, rozhodli sme sa overiť si ich pravdivosť. Redaktori HN na kauze pracovali niekoľko týždňov, vydávali sa za farmárov, obvolali vybrané slovenské bitúnky a ponúkli im na predaj chorú kravu. Tá mala byť ležiaca a liečená antibiotikami. Teda taká, ktorú podľa Nariadenia Európskeho parlamentu a Rady Európskej únie o úradných kontrolách nemôžu prevziať a mäso z nej ďalej spracúvať.


Takúto kravu by bol od nás ochotný odkúpiť jeden bitúnok v Trnavskom kraji – ale len do januára tohto roka. Po prepuknutí kauzy, v ktorej vyšlo najavo, že na poľskom bitúnku Jasienica Mazowiecka mali spracúvať mäso z chorých kráv a to ďalej putovalo aj k nám, výrazne sprísnili pravidlá aj slovenské bitúnky.


„Veľmi radi, ale už sa nedá, máme tu doktorov… Vtedy sa dalo, teraz sa nedá,“ povedal redaktorom HN jeden z majiteľov slovenského bitúnku (prepis celého rozhovoru v plôške). Ten sa spolu so 121 ďalšími bitúnkami nachádza v oficiálnom zozname schválených slovenských bitúnkov, ktorý má na svojom webe zverejnený Štátna veterinárna a potravinová správa. Bitúnok mal podľa informácií HN údajne vykupovať choré kravy od chovateľov za 50 až sto eur.
Podľa informácií HN v posledných dvoch mesiacoch bitúnky preberali ležiaci dobytok už iba od svojich známych. To znamená, že sa rozhodli

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.