Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
23.03.2019, 00:00

Byt, v ktorom býva Fico, sa bude predávať. Kto všetko oň môže zabojovať?

  • Majetok odsúdeného Ladislava Bašternáka, ktorý prepadol štátu, už nemôže získať spať.
  • Právnička Lenka Katríková z advokátskej kancelárie Stentors pre HNtelevíziu vysvetlia aj to, ako môže prísť jeho rodina o nehnuteľnosti, ktoré na ňu prepísal.

V prípade Ladislava Bašternáka súd pristúpil ku skonfiškovaniu majetku. Kedy súdy pristupujú k takýmto krokom?

Tieto prípady sú stanovené v Trestnom zákone. Prvým prípadom je napríklad uloženie nepodmienečného trestu odňatia slobody za obzvlášť závažný zločin. Ďalej sú to napríklad taxatívne vymenované trestné činy, medzi ktoré patria napríklad aj daňové trestné činy, takže aj trestný čin daňového podvodu. Alebo neodvedenie daní a poistného a podobné prípady.

Dá sa súdnou cestou zabrániť účelovému prepisovaniu majetku?

Áno, aj na toto pomýšľa zákonodarca. Je to možné urobiť vo všeobecnosti, napríklad ak veriteľ podá návrh na súd na vydanie neodkladného opatrenia, ktorým sa vlastne zakáže nakladať s majetkom. V prípade konkurzného konania to je tiež možné už ex post, teda keď dôjde k prevodu takéhoto majetku, a to odporovateľnými právnymi úkonmi. Čiže veriteľ sa bude domáhať odporovateľnosti na súde.

Takže hovoríte, že aj dodatočne sa dá prísť k tomuto majetku, aj keď je už prepísaný na nejaké iné osoby a nie na pána Bašternáka? Ako je to v tomto prípade?

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 74% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.