Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.03.2019, 00:00

Barometer

Esá slovenského biznisu položili prostredníctvom HN kandidátom na prezidenta päť otázok. V dnešnej časti sa pýtal riaditeľ firmy Neulogy Peter Kolesár.

Barometer
Zdroj: HN/Peter Mayer

Zuzana Čaputová

Aké konkrétne kroky plánujete v úrade na zvýšenie dôvery občanov v politikov?

Začať sa to musí od nás, politikov. Dôležité bude, aby sme energiu nevyužívali na vlastné osobné spory, ale na konštruktívnu diskusiu a hľadanie riešení. Myslím si, že to je štýl, ktorý mi je vlastný a prezentujem sa ním aj v kampani. Druhou vecou je obnova dôvery v spravodlivosť a vymožiteľnosť práva pre všetkých rovnako. Ľudia citlivo vnímajú, že politický a ekonomický vplyv je často zneužívaný v prospech mocných, s prepojeniami na politikov. Chcem iniciovať systémové zmeny v otázke vymožiteľnosti práva a fungovania prokuratúry.

Čo musí Slovensko urobiť, aby sa zmenilo z montážnej dielne na vedomostnú ekonomiku?

Riešiť kvalitu vzdelávania a podporovať vedu a výskum. Konkrétnych opatrení, ktoré musíme urobiť, je obrovské množstvo. Dôležité je však primárne si určiť, ktoré sú kľúčové oblasti, a mať víziu, čo v nich chceme dosiahnuť. Mám obavu, že dnes ani zďaleka nie sú prioritnými.


Čo by ste urobili na podporu občianskej spoločnosti, aby si zachovala dôležitú kontrolnú funkciu v demokracii?

V prvom rade sa jej budem zastávať, pretože vnímam ako veľmi negatívny jav, že sa občianska spoločnosť stáva terčom útokov a nenávisti aj zo strany politikov. Vnímam ju ako dobrú a prospešnú súčasť verejného priestoru.

Ako plánujete v úrade podporovať slovenské inovatívne firmy v zahraničí?

Myslím si, že prezident má široký priestor využívať zahraničné cesty aj na ekonomickú diplomaciu. Jej súčasťou má byť aj prezentácia našich firiem v zahraničí.

Aké konkrétne kroky by ste v zahraničnej politike urobili na adresovanie ruskej hrozby?

Tu vnímam ako kľúčové

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.