Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.03.2019, 16:06

Má Fico šancu na Ústavný súd? Verím, že budeme mať prezidentku a počká si, tvrdí Žitňanská

Lucia Žitňanská tvrdí, že Robertovi Ficovi sa priestor na prípadnú podporu jeho kandidatúry v parlamente zužuje.

Bývalá ministerka spravodlivosti Lucia Žitňanská sa v rozhovore pre HN vyjadrila k možnosti opätovnej kandidatúry predsedu Smeru-SD Roberta Fica na post sudcu Ústavného súdu. 

"Keďže verím, že budeme mať prezidentku, tak si myslím, že naozaj musí počkať 12 rokov," hovorí o tomto scenári exministerka.

Ak by ani v aktuálnej voľbe parlament nevybral dostatočný počet kandidátov, voľba by prebehla nanovo a mohli by sa opäť hlásiť noví kandidáti. Teoreticky by sa tak mohol do voľby znovu zapojiť aj Robert Fico.

"Iste, nikto mu v tom nemôže zabrániť, ale nepredpokladám, že s blížiacimi sa parlamentnými voľbami by sa mu rozširoval priestor na získanie podpory v parlamente. Práve naopak, myslím si, že sa mu ten priestor zužuje. Osobne si myslím, že veľký priestor u súčasného prezidenta alebo budúcej, verím, prezidentky tam asi tiež nie je," uviedla Žitňanská počas vypočúvania kandidátov na ústavnoprávnom výbore

Robert Fico sa o post sudcu Ústavného sudcu uchádzal vo februárovej voľbe. Pred hlasovaním v Národnej rade však svoju kandidatúru stiahol.

"Nechcem ani pri tajnej voľbe vyvolávať podozrenia, že ideme niečo ovplyvňovať. Nebudem kandidovať, nezúčastním sa volieb, ale nevylučujem, že ma tu o 12 rokov má opäť neuvidíte, ak budem živý a zdravý," povedal Fico.     

Smer sa vo februári nedohodol na spôsobe voľby s koaličnými partnermi. Most-Híd preferoval verejnú voľbu a kritizoval Ficovu stranu za rokovanie s kotlebovcami. Parlament nakoniec neposunul prezidentovi ani jedného kandidáta a voľba sa musí opakovať.    

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.