Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.03.2019, 09:32

Pellegrini kritizoval Londýn: Každý druhý deň o niečom hlasujú. Prestávame tušiť, čo vlastne chcú

Ak chce Británia vystúpiť z Únie priateľsky, nech schváli dohodu o brexite vyrokovanú s Bruselom, povedal slovenský premiér.

Slovensko podporuje len krátkodobý posun termínu odchodu Veľkej Británie z Európskej únie, a to nanajvýš do májových volieb do Európskeho parlamentu.

Kľúčové v tejto záležitosti je schválenie dohody o usporiadanom brexite. Pred summitom členských krajín Únie to dnes povedal premiér Peter Pellegrini poslancom európskeho výboru parlamentu.

"Čo sa týka predĺženia lehoty, Slovensko chce podporiť krátkodobý posun, ktorý by dal väčší časový priestor na dokončenie celého ratifikačného procesu. K tomu potrebujeme mať schválenú dohodu (o brexite)," uviedol Pellegrini. Dodal, že Bratislava je proti otvoreniu brexitovej dohody, zmeny pripúšťa len v sprievodnej politickej deklarácii.

Britská premiérka Theresa Mayová v stredu požiadala o preloženie termínu brexitu až na 30. jún, doteraz sa počítalo s 29. marcom.

"Neviem si predstaviť, že by sa mali vo Veľkej Británii konať voľby do Európskeho parlamentu, keď sa krajina rozhodla, že chce z Európskej únie vystúpiť," povedal premiér.

Pellegrini kritizoval doterajší postup Londýna. "Každý druhý deň o niečom hlasujú, v skutočnosti to neprináša žiadny výsledok. Prestávame tušiť, čo vlastne Británia chce urobiť," povedal. Ak chce Británia vystúpiť z Únie priateľsky, tak nech podľa premiéra schváli dohodu o brexite vyrokovanú s Bruselom.

Predseda summitov Donald Tusk už súhlas s "krátkym odkladom" podmienil tým, že britský parlament budúci týždeň na tretí pokus konečne schváli od decembra hotový text dohody o usporiadanom brexite.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.