Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.03.2019, 00:00

Čaputová svojej strane v číslach ušla

Stranícka príslušnosť počas predvolebnej kampane Zuzany Čaputovej takmer nerezonovala. Domovskej strane v preferenciách ušla.

Čaputová svojej strane v číslach ušla
Zdroj: HN/Peter Mayer

Pri pohľade na volebné preferencie Zuzany Čaputovej z konca minulého roka boli mnohí odborníci skeptickí pri otázke, či by mohla byť víťazkou prvého kola prezidentských volieb. Decembrový prieskum agentúry AKO ju so ziskom 6,6 percenta umiestnil v poradí kandidátov na ôsme miesto. Preferencie politickej strany Progresívne Slovensko, ktorej podpredsedníčkou v tom čase bola, boli na úrovni 5,3 percenta. O dva mesiace však bola situácia iná, Zuzana Čaputová sa v priebehu februára prebojovala k vrcholu kandidátky, a aj vďaka podpore odstupujúceho Roberta Mistríka sa stala favoritkou. „Je otázne, aké boli jej pohnútky úplne na začiatku, či išla do toho, aby zviditeľnila Progresívne Slovensko, alebo dosiahla dobrý výsledok sama za seba,“ konštatuje politológ a dekan Ekonomickej univerzity v Bratislave Radoslav Štefančík, „ja si myslím, že ak by viac zdôrazňovala svoju príslušnosť k Progresívnemu Slovensku, tak by to nemuselo dopadnúť dobre,“ dodáva. Progresívne Slovensko zaznamenalo vo februári preferenčný nárast len vďaka spojeniu síl so stranou Spolu-občianska demokracia. S

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.