Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
20.03.2019, 00:00

Cigániková: Ozdravné plány ministerky Kalavskej sú len zdrapy papiera

Tímlíderka opozičnej strany SaS kritizuje, ako ministerka Kalavská oddlžuje nemocnice. Tvrdí, že štát by mal teda uvoľniť riaditeľom ruky vo vyjednávaní s poisťovňami.

Jana Cigániková
Zdroj: HNtelevízia

Aký máte názor na prebiehajúce oddlžovanie nemocníc?
Medzi jednotlivými fázami oddlženia sa nemocnice viac zadlžujú, aj keď ministerstvo tvrdí opak. Napríklad Univerzitná nemocnica Bratislava podľa mňa urobila len účtovný trik – peniaze, ktoré dostala v rokoch 2015 a 2016, si dala do výnosov v roku 2018, no náklady boli zaevidované skôr, teda sa akoby nezvyšovali. Ak toto ministerstvo označuje za dobrú správu, je to zámerné klamstvo. Podľa mňa nie je potrebné riešiť následky, ale príčinu, a tou je, že nemocnice nemajú uhradenú zdravotnú starostlivosť tak, ako by mali, a nepomáha im ani to, že vláda si kupuje občanov rôznymi mzdovými opatreniami, na ktoré nemocnice nemajú peniaze.

Ako by ste situáciu zadlžených nemocníc navrhovali riešiť?
Financovanie musí byť nastavené tak, aby nemocnice bez ohľadu na vlastníka, z peňazí, ktoré prijmú za liečenie ľudí, dokázali nielen pokryť personál, ale aj zaplatiť dobrý personál, aj investovať. Často ministerstvo argumentuje tým, že ide o koncové nemocnice, ktoré musia robiť výkony, ktoré sa im finančne neoplatia. A ja sa pýtam, ako môže existovať zdr

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.