Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
19.03.2019, 13:56 Aktualizované dňa 19.03.2019 o 14:55

Mikuláš Černák sa priznal k vražde poľského podnikateľa Szymaneka

Ďalší obvinený Ján Kán vinu popiera. Černáka obviňuje, že sa mu chce pomstiť.

Mikuláš Černák sa priznal k vražde poľského podnikateľa Szymaneka
Zdroj: TASR/Jakub Kotian

Bývalý mafiánsky boss Mikuláš Černák sa priznal k vražde poľského podnikateľa Grzegorza Szymaneka. Černák sa priznal počas pojednávania na okresnom súde. Informáciu priniesla RTVS.

Ďalší obžalovaný a niekdajší Černákov spoločník Ján Kán vinu naopak poprel a Černáka obvinil z toho, že sa mu chce pomstiť.

Tridsaťročného Grzegorza Szymaneka hľadal Interpol pre hospodárske trestné činy. Telo vtedy ešte neznámeho muža našli pri Polomke v októbri 1998.

Černák, ktorého médiá označujú za niekdajšieho šéfa podsvetia, si vo väzení odpykáva doživotie za iných šesť vrážd. Kvôli vražde Szymanka už v minulosti čelil trestnému stíhaniu, Najvyšší súd ho však v roku 2002 spod obžaloby oslobodil.

Prokuratúra neskôr požiadala o obnovu konania s odôvodnením, že získala nové dôkazy, ktoré neboli v pôvodnom procese k dispozícii. Z dostupných informácií vyplýva, že Černák vypovedal proti Kánovi. Černák vzhľadom k skoršiemu odsúdeniu na doživotie už nemôže dostať prísnejší trest.

Podľa prokuratúry Černák na základe objednávky nariadil zadržať Poliaka ako rukojemníka s cieľom vymôcť od neho výkupné a neskôr ho na strednom Slovensku spolu s Kánom každý jednou ranou z rovnakej pištole zastrelili.

Černák skôr vyhlásil, že sa hanbí za svoju temnú minulosť a že chce svedčiť v niektorých procesoch. Vydal tiež knihu, v ktorej písal o podplácaní policajtov, prokurátorov, sudcov alebo štátnych úradníkov a o činnosti svojho gangu, ktorý v 90. rokoch vraj ovládal značnú časť podsvetia.

Tvrdil tiež, že zavlečenia syna bývalého prezidenta Michala Kováča do Rakúska v roku 1995 vykonala SIS, ktorá si na sledovanie svojej obete najala členov podsvetia.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.