Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
18.03.2019, 00:00

Harabin prehru dlho nepriznával

Extrémistickí a antisystémoví kandidáti získali viac hlasov, než sa čakalo, na postup do druhého kola im to však nestačilo. Štefan Harabin a Marian Kotleba si neúspech nepriznávali. Bývalý disident František Mikloško sa po treťom volebnom neúspechu lúči s politickou kariérou.

Harabin prehru dlho nepriznával
Zdroj: TASR

Štefan Harabin (14,35 percenta)

Sudca Najvyššieho súdu Štefan Harabin ostal pred bránami druhého kola. Napriek tomu, že do posledných chvíľ veril v zmenu avizovaného poradia, s výsledkom 14,4 percenta voličských hlasov skončil na treťom mieste. Ako jedinému z neúspešných kandidátov sa mu však podarilo dosiahnuť víťazstvo aspoň v jednom okrese, najväčšiu dôveru získal vo svidníckom regióne. „Ja idem vyhrať ďalšie voľby a to je prvý krok. Neurobil som chybu, veď mám 300-tisíc hlasov. Sám so svojou rodinou som získal 15 percent hlasov, veď to je úžasný úspech,“ presviedčal počas volebnej noci novinárov. Podľa vlastných slov má informácie o tom, že jeho nominantov nepúšťali do volebných komisií, a nevylúčil ani to, že priebeh volieb napadne na Ústavnom súde. „Ak sa neuplatňuje právo, tak sa musí na to reagovať,“ vyhlásil. Štefan Harabin naďalej zostáva sudcom Najvyššieho súdu, kde mal počas predvolebného súboja o Prezidentský palác pozastavenú funkciu.

Marian Kotleba (10,39 percenta)

Opozičný extrémista Marian Kotleba voľbami potvrdil, že dokáže osloviť len viac-menej stabilnú voličskú základňu svojej strany. Očakávania z prieskumov výrazne nepresiahol a so ziskom 10,4 percenta sa umiestnil štvrtý. Na rozdiel od ostatných kandidátov nezriadil volebný štáb, pred novinárov sa postavil až v nedeľu popoludní. Napriek volebnej prehre má z výsledku, ktorý dosiahol, dobrý pocit. „Samozrejme, každý ide do volieb s tým, že ide vyhrať, takže hlavný cieľ sa nepodaril, to si nebudeme klamať, ale všetky ostatné čiastkové ciele sme si splnili. Napriek roky trvajúcej mediálnej ignorácii sme dokázali vybojovať štvrté miesto,“ zdôraznil Kotleba. Ako poznamenal, „odmakali“ si poctivú kampaň v regiónoch a stretli sa na mítingoch s viac než päťtisíc ľuďmi. Jeho prevažná antisystémová agenda najviac ulahodila voličom v okrese Krupina, kde je počtom získaných hlasov na druhom mieste. Teraz sa chce s „plnou chuťou a vážnosťou“ sústrediť na eurovoľby.


František Mikloško (5,73 percenta)

Ani trojnásobná skúsenosť s prezidentskou kampaňo

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.