Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.03.2019, 00:00

Dane aj médiá. To čaká hlavu štátu

Na nového prezidenta čakajú viaceré rozhodnutia, jeho moc je však obmedzená.

Dane aj médiá. To čaká hlavu štátu
Zdroj: TASR

Prvé rozhodnutia
Nový minister financií
Keďže minister financií Peter Kažimír od júna odchádza na pozíciu guvernéra Národnej banky, uvoľní sa jedno miesto vo vláde. Jednou z možností je, že Smer na toto miesto nepostaví nikoho a vedením rezortu poverí niektorého z ministrov. Podľa Lenča by to bolo „pre Smer racionálne uvažovanie, pretože nechce verejnosť opäť nahnevať a najmä dať opozícii náboj tým, že by vymenovali Františka Imreczeho“. Taktiež však môže priniesť nové meno, no to bude musieť schváliť prezident. Nová hlava štátu zrejme bude musieť rozhodnúť aj o kandidátovi na post viceguvernéra Národnej banky Jozefovi Hudákovi. Toho schválil ešte vlani parlament, súčasný prezident ho však zatiaľ nevymenoval.


Referendum o dôchodkových stropoch
V právomoci prezidenta je aj vyhlásiť referendum, a na jedno sa už aktívne zbierajú podpisy. V čase, keď nastúpi nová hlava štátu, by ich už mohol byť zozbieraný dostatočný počet, a to 350-tisíc. Odborový zväz KOVO totiž ešte minulý rok začal hľadať podporu pre referendum o tom, či by mal byť v ústave zakotvený vekový strop na odchod do dôchodku. Ak zákon, ktorý tento strop určuje, neprejde, KOVO je pripravené požiadať o referendum.


Ústavní sudcovia
Je možné, že hlasovanie o nových ústavných sudcoch sa predĺži a vymenovanie tak zostane už na novom prezidentovi. Parlament totiž najprv voľbu posúval, no na poslednej schôdzi sa mu vhodných kandidátov, ktorých by ponúkol prezidentovi, zvoliť nepodarilo. Najb

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.