Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.03.2019, 00:00

Kočnera môžu osobne vypočúvať so Zsuzsovou, tvrdí bývalý kriminalista

Ak obvinený nebude spolupracovať, bude len na orgánoch činných v trestnom konaní, aby dôkazy prešli aj na súde, vysvetľuje pre HN bývalý kriminalista Jozef Vachálek.

Čo z technickej stránky teraz znamená pre Kočnera obvinenie z vraždy?
Toto obvinenie znamená, že je pravdepodobným objednávateľom. Doteraz bol väznený len za zmenky. Táto skutočnosť jeho väzbu zásadne ovplyvní, keďže aktuálne obvinenie z objednávky dvojnásobnej vraždy je omnoho závažnejšie, čo sa prejaví aj na forme jeho väzby. Určite mu to priťaží.


Bude prísnejšie väznený?
To záleží na príslušnom vyšetrovateľovi, ktorý má právomoc, v súčinnosti s prokurátorom, rozhodnúť o jeho väzbe a sprísnených podmienkach. Napríklad, ak je aktuálne v režime, keď môže prijímať návštevy rodinných príslušníkov a podobne. Sprísnenie pri obvinení z dvojnásobnej vraždy by znamenalo, že jeho komunikácia bude obmedzená na kontakt výhradne s advokátom, nikto iný by ho nesmel navštíviť.

Aké by mali byť v rámci vyšetrovania Kočnera ďalšie procesné kroky?
V prvom rade po vznesení obvinenia by ho mal vyšetrovateľ k tomu vypočuť. Teda výsluch obvineného. Aby sa k tomu, čo mu je kladené za vinu, mohol vyjadriť. Ťažko povedať, čo všetko v rámci toho svojho výsluchu povie, či sa prizná alebo neprizná. Následne záleží na tom, aké indície alebo dôkazy viedli k tomu, aby proti nemu vzniesli trestné obvinenie. Ak obvinený nebude spolupracovať, bude zase len na orgánoch činných v trestnom konaní, aby dôkazy, ktoré získali, prešli aj na súde. Aby boli nejakým spôsobom použiteľné, aby páchateľa mohli na základe niečoho odsúdiť. Ťažko sa to však zhodnocuje, keď nie je konkrétne známe, čo presne majú v rukách.


Akým štýlom budú vedené prvé výsluchy? Čo môže vyšetrovateľov zaujímať?
Vyšetrovateľa bude určite zaujímať predovšetkým vzťa

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.