Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.03.2019, 00:00

Prípad Kočner: pád z veľkej výšky

O Marianovi Kočnerovi sa hovorilo, že sa poznal s každým, kto niečo znamenal. S jeho menom sa spájalo obrovské množstvo káuz, za ktoré nikdy nepykal. Za mreže ho dostala až kauza zmenky. Včera ho obvinili z objednávky vraždy Jána Kuciaka.

Prípad Kočner: pád z veľkej výšky
Zdroj: TASR/Dušan Hein

„So svojím životom som naozaj spokojný. Nepodarila sa mi iba jedna vec: v minulosti som sa s manželkou pre ‚házedesácke‘ intrigy účelovo kvôli majetku rozviedol. A hoci stále žijeme spolu, už si ma nechce zobrať, vraj až keď budem mať znova 65 kíl.“ Takto vyzerala životná bilancia Mariana Kočnera v roku 2007. Zveril sa s ňou redaktorom časopisu Život, ktorí za ním pricestovali do luxusného ajurvédskeho centra v Indii. Ako dodal, do Ázie pricestoval „neskutočne unavený, prepracovaný“ a bolo to s ním vážne. „Uvedomil som si, že sa stále len za niečím ženiem a potom človeka v päťdesiatpäťke vystrie. A hoci bude na cintoríne v oddelení bohatých, bude mu to na hovno.“ Napokon Mariana Kočnera po päťdesiatych piatych narodeninách postihol len o málo horší osud. „Neleží“ síce, zato „sedí“.

Podnikal už za totality

Dlhé roky patrí k najskloňovanejším Slovákom vo verejnom živote. Narodil sa 17. mája 1963 v Ružomberku. Jeho mama celý život učila na základnej škole, otec sa venoval stavarine. On sám vraj zvažoval štúdium filmovej scenáristicky, neskôr sa na druhý pokus dostal na žurnalistiku, kde sa – ako viackrát podotkol – zoznámil aj s Pavlom Ruskom, ktorý chodil o ročník vyššie. Podľa bývalého politika a spolumajiteľa Markízy sa ich cesty križovali už skôr, na pódiách Hviezdoslavovho Kubína.


Po škole nastúpil do Slovenskej televízie, kde tri roky pôsobil ako redaktor vnútropolitickej, neskôr ekonomickej redakcie Televíznych novín. Rok pred prevratom médiá opustil a stal sa vedúcim strediska výškových prác. K tomuto fachu podľa vlastných slov inklinoval už ako študent: „Mal som svoju partiu, dokonca som natieral konštrukciu budovy dnešného rozhlasu. Maľoval som komíny, škároval panely na petržalských činžiakoch, umýval okná na budove STV.“ S príchodom nového režimu už mal podľa vlastných slov na účte vcelku slušnú sumu. „V podstate som ešte pred revolúciou dovážal načierno poč

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.