Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
15.03.2019, 00:00

Radičová vysvetlila, akého prezidenta Slovensko potrebuje

Expremiérka a bývalá kandidátka na prezidentku Iveta Radičová pre HN prezradila, aké vlastnosti by mala mať nová hlava štátu.

Radičová vysvetlila, akého prezidenta Slovensko potrebuje
Zdroj: HN/Peter Mayer

O čom sú aktuálne prezidentské voľby? Ide o boj demokratických a nedemokratických kandidátov? Alebo liberálov a konzervatívcov?
Voľby sú politickou súťažou, to znamená, že sú súťažou rôznych hodnôt či presvedčení. Podstatné vo voľbách je, aká je ponuka. Teda aby v ponuke mali zastúpenie silné a zároveň okrajové postoje, ktoré na Slovensku sú, aby sa volič v ponuke vedel nájsť. Prezidentské voľby majú špecifickú črtu, na rozdiel od parlamentných. Do Národnej rady sa totiž dostane širšie politické spektrum, a tak tá má každý volič svoje zastúpenie. Na konci dňa sa treba rozhodnúť pre jedného kandidáta, ktorý bude a mal byť reprezentovať občanov Slovenska a krajinu ako celok.


Je to teda tak, že v prezidentských voľbách krajina ukáže, aká je a kam smeruje?
Slovensko je pod vplyvom zmien mimo našich hraníc v dôsledku globalizácie. To ovplyvňuje naše rozhodovanie. Celá politika je posunutá z hľadiska základnej nosnej témy, ktorá bola typická ešte pred 10 rokmi, a to je téma sociálno-ekonomická, do polohy sporu o identitu. A tým pádom aj téma, dialóg či diskusia v jednotlivých voľbách je prítomná. Tento typ sporu má jednu veľk

Dočítajte článok teraz len za 1 cent

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.