Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.03.2019, 00:00

Sliač má americkú dotáciu dostať znovu

Letisko Sliač už dotáciu od NATO dostalo. Člen jeho predstavenstva Stanislav Szabo tvrdí, že o žiadnu suverenitu neprišlo.

Sliač má americkú dotáciu dostať znovu
Zdroj: TASR

Stopka pre 105 miliónov dolárov od Spojených štátov prekvapila aj koaličných partnerov SNS, pod ktorú rezort obrany spadá. Ministerstvo sa začiatkom týždňa k finančnej injekcii vyjadrilo odmietavo a avizovalo svoju neúčasť na ďalších rokovaniach spojených s americkou finančnou výpomocou. Nečakaný krok tak spustil výrazne kritickú reakciu koaličných kolegov.

Jedna dotácia tu už bola
Miliónová pomoc mala pôvodne putovať na rekonštrukciu vojenských letísk v Kuchyni a Sliači. Pochádzala z amerického programu Európska iniciatíva odstrašenia, ktorý je cielený na posilnenie hraníc NATO. Podľa predsedu SNS Andreja Danka má Slovensko na podobné projekty dosť svojich peňazí. Ministerstvu obrany však oponuje Stanislav Szabo, ktorý bol členom Predstavenstva Letiska Sliač, ktoré podobnú dotáciu dostalo pred desiatimi rokmi. Zároveň pôsobil na ministerstve obrany aj ako národný riaditeľ pre vyzbrojovanie. V rokoch 2006 až 2008 totiž práve Sliač privítal dotáciu približne 45 miliónov dolárov od NATO. Tá sa od súčasnej ponuky líši, pretože dnešná pochádza priamo z pokladnice Spojených štátov. Investícia spred desiatich rokov sa viazala najmä na rekonštrukciu infraštruktúry letiska a modernizáciu vzletovej a pristávacej dráhy,

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.