Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

V júni 2014 si Andrej Kiska prebral mandát prezidenta Slovenskej republiky. Robert Fico, ktorého vtedy v druhom kole porazil, bol dvojnásobným premiérom. Smer mal v tom čase väčšinu v parlamente a Kiska začínal ako nezávislý kandidát, ktorého krajina poznala len vďaka ročnej kampani a tomu, že bol riaditeľom Dobrého anjela. Za tri mesiace sa jeho pôsobenie končí. HN sa preto pozreli na jeho pozitívne kroky v prezidentskom kresle.

Protiváha vláde
Kiska často kritizoval vládu. Vrátil napríklad zákon o zmene voľby policajného prezidenta. Nepáčilo sa mu, že šéf polície mal silnejšie postavenie. Vetoval aj zákon z dielne SNS, podľa ktorého sa mal určiť počet plnohodnotných členov cirkví. Ľuďom sa pritom páčilo, že sa snažil nenapádať svojich politických oponentov. „Snažil sa držať to v medziach vecnej diskusie,“ tvrdí politologička Viera Žúborová, podľa ktorej sa ľuďom páčil jeho spôsob komunikácie a politiky. To sa ukázalo aj na prieskumoch, kde mesiace viedol ako najdôveryhodnejší politik.


Otváral sociálne témy
Kiskovým pozitívom podľa odborníkov je otváranie problémových sociálnych otázok. „Ako prezident sa snažil zviditeľňovať témy, ktoré až tak nerezonovali v spoločnosti. Snažil sa prezentovať občiansky sektor a rôzne iniciatívy,“ zamýšľa sa nad prezidentom politologička Viera Žúborová, podľa ktorej ukazoval ľudskejšiu stránku krajiny. Jej slová ilustruje aj zloženie žien, ktoré si prezident pozval do paláca pri oslavách medzinárodného dňa žien. Bola m

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.