Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
14.03.2019, 00:00

Polícia obvinila manažérov Rapidu

HN prinášajú odpovede na najdôležitejšie otázky.

Polícia obvinila manažérov Rapidu
Zdroj: Peter Mayer

Prečo boli obvinení manažéri Rapidu?

Vyšetrovatelia NAKA východ obvinili osem manažérov skrachovanej poisťovne a dvoch aj zadržali. Vyšetrovanie vychádzalo z trestného oznámenia, ktoré v lete 2017 po zistení ekonomickej situácie v poisťovni podala vtedajšia nútená správkyňa Irena Sopková. Podanie sa týkalo trestných činov podvodu, porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku, poškodzovania veriteľa i spotrebiteľa a tiež úmyselného skresľovania hospodárskej a obchodnej evidencie a kapitálového podvodu. Po poisťovni ostalo 15-tisíc klientov, na ktorých vyplatenie chýba 20 miliónov eur. Záporné imanie v tejto výške potvrdila aj správa nezávislého audítora. Správkyni tiež prekážalo, že pôvodný manažment previedol budovu sídla poisťovne a sporné otvorené pohľadávky voči štátu pod cenu na spriaznenú košickú firmu AB Real. Prokurátor aktuálne tiež vydal príkaz na zaistenie majetku. Jeho správou poveril Sopkovú pre jej skúsenosti s nútenou správou. Súd teraz rozhodne, či sa budova vráti do majetku poisťovne a bude môcť byť speňažená v konkurze.

Prečo a ako bola zavedená nútená správa?

Dôvodom zavedenia nútenej správy v júni 2017 boli početné sťažnosti spotrebiteľov i list vedenia poisťovne vtedajšiemu premiérovi, kde oznamujú, že sa dostali „do stavu akútneho nedostatku likvidity“. Krajský súd v Košiciach neskôr v žalobe NBS o abstraktnú kontrolu v sp

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.