Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.03.2019, 14:12 Aktualizované dňa 13.03.2019 o 14:22

Trnka, Čižnár a Fico. Trojica, ktorá mala spoločne na Úrade vlády počúvať nahrávku Gorily

Fakt, že nahrávku Trnka púšťal Čižnárovi, priznal na tlačovej konferencii samotný generálny prokurátor. 

Dobroslav Trnka, v tom čase vo funkcii Generálneho prokurátora, mal na tajnom stretnutí na Úrade vlády v roku 2008 púšťať nahrávky z Gorily dnešnému Generálnemu prokurátorovi, vtedy bratislavskému krajskému prokurátorovi Jaromírovi Čižnárovi, a šéfovi Smeru Robertovi Ficovi. Ten bol v tom čase premiérom. Informujú o tom Aktuality.sk 

Podľa spravodajského portálu mal na totmto stretnutí, iniciovanom Čižnárom, púšťať Trnka časť nahrávky, ktorá hovorí o Františkovi Határovi. Ten bol dlhé roky Ficovým osobným tajomníkom.

Fico mal podľa Aktualít oboch prokurátorov z návštevy vyhodiť. Jeho vzťahy s Trnkom boli odvtedy napäté. 

Čižnár vypovedal

O stretnutí mal vyšetrovateľov informovať na výsluchu samotný Čižnár. „Generálny prokurátor Jaromír Čižnár vypovedal v predmetnej veci dňa 14. februára 2019. Vzhľadom na prebiehajúce konanie a neverejný charakter prípravného konania, nebude obsah výpovede bližšie špecifikovať. Ako orgán činný v trestnom konaní má povinnosť dodržiavať Trestný zákon a nepodieľať sa na úniku informácií zo „živej veci“, a tak mariť priebeh vyšetrovania,“ povedala pre Aktuality.sk hovorkyňa prokuratúry Andrea Predajňová. 

Fakt, že nahrávku Trnka púšťal Čižnárovi, priznal na tlačovej konferencii samotný generálny prokurátor.  Čižnár tvrdí, že v tej dobe nevedel, o akú vec ide a nahrávku nepočul celú.

Čižnár sa mal Trnku spýtať, načo mu to púšťa. Dostal odpoveď, že sú tam aj ďalšie veci. Na otázky novinárov, prečo neinformoval políciu, odvetil, že vtedy nevedel, o čo ide. "Pán Trnka bol generálny prokurátor. Disponoval tým, čím disponoval. Bolo povinnosťou pána Trnku, ak vedel, že to bola Gorila, to niekam posunúť," vyhlásil. Doplnil, že Trnka s nahrávkou chodil na viaceré miesta.

Sponzorské dary pre Smer

Határ v nahrávke hovorí o sponzorskom dare pre Smer. v minulosti poprel informácie z údajného spisu Gorila, že v roku 2006 navštevoval konšpiračný byt. Spis zverejnil anonym v decembri 2011.

Jeho obsah vyvolal vlnu nevôle, ktorá sa prejavila vo forme protestov a kritiky voči osobám a finančnej skupine spomínanej na stránkach dokumentu. Orgány činné v trestnom konaní v minulosti informovali, že zadovážené dôkazy napriek svojmu rozsahu zatiaľ neumožňujú vyšetrovateľom, aby vzniesli obvinenie voči konkrétnej osobe.

O stanovisko sme požiadali aj stranu Smer. 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.