Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.03.2019, 00:00

Znižovanie daní by ekonomiku zbytočne stimulovalo

Člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť v rozhovore poukázal na to, že naše hospodárstvo je zatiaľ na vrchole a pomoc nepotrebuje.

Znižovanie daní by ekonomiku zbytočne stimulovalo
Zdroj: Dreamstime

Most pri svojom návrhu argumentuje tým, že v posledných rokoch prišlo k výraznému tichému zvyšovaniu záťaže. Na tento fakt poukázala aj rozpočtová rada. Je riešením jednorazové zvýšenie nezdaniteľnej časti?
K tichému zdaneniu dochádza, keď mzdy v ekonomike rastú rýchlejšie ako nezdaniteľné časti základu dane. To sa deje v posledných rokoch aj na Slovensku. Jednorazové zvýšenie nezdaniteľných častí môže v závislosti od ich zvýšenia zmierniť alebo úplne eliminovať nárast daňového zaťaženia za ostatné roky, pokračovanie tichého zdaňovania do budúcnosti však neodstráni. Systematickým riešením by bolo, ak by boli nezdaniteľné časti každý rok zvyšované o rast priemernej alebo mediánovej mzdy. Na druhej strane tiché zdanenie nie je slovenským špecifikom, ale bežnú praxou aj v zahraničí, používanou tiež ako proticyklický nástroj v prípade rýchleho rastu miezd. Najdôležitejšie je, aby sme si prítomnosť tichého zdaňovania uvedomovali ako súčasť cielenej vládnej politiky napríklad tým, že by jeho vplyvy boli transparentne uvádzané v rozpočte.

Most prišiel s návrhom na zníženie daní pre pracujúcich, Andrej Danko prednedávnom navrhol výrazné zníženie daní pre podnikateľov. Ak sa pozrieme na to, v akej časti ekonomického cyklu sa nachádzame, je správny čas na takéto opatrenia?
Napriek tomu, že v súčasnosti existujú signály o spomalení rastu našich obchodných partnerov, na Slovensku to zatiaľ nepociťujeme. Naopak, sme vo fáze mierneho ekonomického prehrievania, preto uvoľnenie daňového zaťaženia bez krátenia výdavkov v rozpočte by mohlo stimulovať e

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.