Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
13.03.2019, 00:00

Znižovanie daní by ekonomiku zbytočne stimulovalo

Člen Rady pre rozpočtovú zodpovednosť v rozhovore poukázal na to, že naše hospodárstvo je zatiaľ na vrchole a pomoc nepotrebuje.

Znižovanie daní by ekonomiku zbytočne stimulovalo
Zdroj: Dreamstime

Most pri svojom návrhu argumentuje tým, že v posledných rokoch prišlo k výraznému tichému zvyšovaniu záťaže. Na tento fakt poukázala aj rozpočtová rada. Je riešením jednorazové zvýšenie nezdaniteľnej časti?
K tichému zdaneniu dochádza, keď mzdy v ekonomike rastú rýchlejšie ako nezdaniteľné časti základu dane. To sa deje v posledných rokoch aj na Slovensku. Jednorazové zvýšenie nezdaniteľných častí môže v závislosti od ich zvýšenia zmierniť alebo úplne eliminovať nárast daňového zaťaženia za ostatné roky, pokračovanie tichého zdaňovania do budúcnosti však neodstráni. Systematickým riešením by bolo, ak by boli nezdaniteľné časti každý rok zvyšované o rast priemernej alebo mediánovej mzdy. Na druh

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.