Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.03.2019, 00:00

Novela posilní právnu ochranu whistleblowerov

Poslanci schválili posilnenie ochrany pre ohlasovateľov korupcie. Chrániť ich bude aj nový úrad.

Novela posilní právnu ochranu whistleblowerov
Zdroj: Dreamstime

Koncom januára parlament schválil nové pravidlá o oznamovaní protispoločenskej činnosti, ktoré sa bežne označuje aj ako whistleblowing. Dôvodom je doterajšia aplikačná prax, ktorá odhalila najmä nízku vedomosť o súčasných možnostiach ochrany oznamovateľov, ale aj praktické nedostatky. Od marca tohto roku preto starú právnu úpravu nahradil úplne nový zákon. „Cieľom je podľa zákonodarcu posilniť ochranu tých, ktorí sa odvážia nahlásiť podozrivé konanie vo verejnej či v súkromnej sfére,“ vysvetľuje Veronika Pázmányová, vedúca advokátskej kancelárie Glatzova & Co.

Nový úrad a sankcie
Za hlavný prínos nového zákona sa označuje zriadenie nového nezávislého úradu, ktorý má prebrať kompetencie súčasných inšpektorátov práce a komplexne riešiť oznamovanie protispoločenskej činnosti. „V skutočnosti však dôležitejšie ako zriadenie nového úradu je jeho obsadenie,“ hodnotí Pázmányová. Práve preto sa pomerne veľká časť zákona venuje spôsobu výberu predsedu úradu. Ten bude volený parlamentom spomedzi dvoch kandidátov navrhnutých vládou. Pred tým, ako vláda navrhne parlamentu kandidátov, prebehne podľa zákona verejné vypočutie pred komisiou, ktorá na jeho základe vyhodnotí najlepších kandidátov. V samotnej komisii pritom budú mať svojho zástupcu prezident, vláda, verejný ochranca práv, rada pre štátnu službu a tretí sektor. Konečné rozhodnutie týkajúce sa kandidátov zostane na vláde. Zriadenie nového úradu má podľa predpokladov trvať okolo šesť mesiacov.


Praktickou zmenou ohľadne kontroly dodržiavania zákona je zavedenie novej pokuty do dvetisíc eur. Tú môže dostať zamestnávateľ, ak urobí voči chránenému zamestnancovi nepriaznivý krok bez predchádzajúceho súhlasu úradu. Pokutu môže dostať aj ten zamestnanec, ktorí poruší svoju zákonnú povinnosť tajiť iden

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.