Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
12.03.2019, 00:00

Novela posilní právnu ochranu whistleblowerov

Poslanci schválili posilnenie ochrany pre ohlasovateľov korupcie. Chrániť ich bude aj nový úrad.

Novela posilní právnu ochranu whistleblowerov
Zdroj: Dreamstime

Koncom januára parlament schválil nové pravidlá o oznamovaní protispoločenskej činnosti, ktoré sa bežne označuje aj ako whistleblowing. Dôvodom je doterajšia aplikačná prax, ktorá odhalila najmä nízku vedomosť o súčasných možnostiach ochrany oznamovateľov, ale aj praktické nedostatky. Od marca tohto roku preto starú právnu úpravu nahradil úplne nový zákon. „Cieľom je podľa zákonodarcu posilniť ochranu tých, ktorí sa odvážia nahlásiť podozrivé konanie vo verejnej či v súkromnej sfére,“ vysvetľuje Veronika Pázmányová, vedúca advokátskej kancelárie Glatzova & Co.

Nový úrad a sankcie
Za hlavný prínos nového zákona sa označuje zriadenie nového nezávislého úradu, ktorý má prebrať kompetencie súčasných inšpektorátov práce a komplexne riešiť oznamovanie protispoločenskej činnosti. „V skutočnosti však dôležitejšie ako zriadenie nového úradu je jeho obsadenie,“ hodnotí Pázmányová. Práve preto sa pomerne veľká časť zákona venuje spôsobu výberu predsedu úradu. Ten bude volený parlamentom spomedzi dvoch kandidátov navrhnutých vládou. Pred tým, ako vláda navr

Digital + 25€ palivová karta

Obdarujte seba alebo svojich blízkych exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín a ako darček od nás získate palivovú kartu v hodnote 25€.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.