Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
11.03.2019, 00:00

Prezident by mal upokojiť krajinu

HN uverejňujú sériu rozhovorov so šiestimi najvážnejšími kandidátmi na post hlavy štátu. Aj na otázku, či neľutuje vstup do predvolebnej kampane, odpovedal nezávislý kandidát s podporou Smeru Maroš Šefčovič.

Do kampane ste vstupovali neskôr ako iní kandidáti. Z pozície najúspešnejšieho slovenského predstaviteľa v Európskej komisii, ale pod značkou Smeru. Neľutujete spätne toto rozhodnutie?
Ponuka prišla začiatkom januára. Kandidujem ako nezávislý kandidát, ktorý chce byť nadstraníckym prezidentom a veľmi si vážim podporu strany Smer-SD. S predstaviteľmi tejto strany sme pre Slovensko urobili veľké veci. Vstúpili sme do eurozóny, odstránili hranice vstupom do Schengenu a vybojovali v rozpočte EÚ pre krajinu miliardy eur. A navyše - spolu zdieľame sociálne témy, ktoré sú pre mňa dôležité.

Neľutujete však, že ste sa rozhodli ísť do kampane?
Nie. Verím, že úspechy, ktoré sa mi podarilo dosiahnuť v rámci Európskej komisie, dokážem preniesť aj na Slovensko. Pre vykonávanie funkcie prezidenta sú dôležité aj medzinárodné skúsenosti. Kontakty, ktoré som získal, by mohli byť dobrým vkladom pre Slovensko. Kandidatúru neľutujem, ale musím povedať, že je to veľmi tvrdé a náročné.

Nelimituje vás, že máte za sebou politický brand Smeru?
Všetci kandidáti majú nejaké politické tričko a ja navyše ani nie som člen strany, čo mnohí nemôžu povedať. Keď sa na to pozriem touto optikou, som jeden z mála nezávislých kandidátov. V Európskej komisii som musel skladať prísahu pred Európskym súdnym dvorom, že svoj mandát budem vykonávať nezávisle. Nikto nikdy zo slovenskej politickej scény nekritizoval, ako som fungoval.

Odborníci pri štarte vašej kampane hovorili, že vašou výzvou bude zbaviť sa imidžu euroúradníka, človeka z Bruselu. Myslíte si, že sa vám to podarilo?
Podpredseda Európskej komisie je akoby podpredseda európskej vlády. Je to asi najvyšší rang, kam sa slovenský politik môže dostať. K byrokratovi či úradníkovi to má skutočne ďaleko. Viedol som rokovania na najvyššej úrovni s Ruskom, USA, Pekingom. Bol som na stretnutiach s prakticky všetkými premiérmi a prezidentmi Európy. Teraz robím maximum, aby sme stretli čo najviac ľudí, máme veľmi kontaktnú kampaň. A takto budem pokračovať do posledného dňa.

Ale aj tak, je iné rokovať na najvyššej európskej úrovni a iné presvedčiť voliča z juhu či východu Slovenska.
Vždy ide o ľudí. Ja som zo Slovenska nikdy neodišiel, stále mám trvalý pobyt v Karlovej Vsi. Pri riešení problematiky hornej Nitry, alebo pri snahe presadiť, aby slovenský autopriemysel napredoval. Ide o veci, ktoré sa bytostne týkajú ľudí. Situáciu na Slovensku poznám veľmi dobre.

Na tento rozhovor ste prišli z Detvy. Dokážete však porozumieť napríklad ľuďom tam? Je predsa len iné zaoberať sa komplexným plánom pre hornú Nitru a iné riešiť bežné problémy obyčajného človeka.
Na Slovensku mám celú rodinu. Zažil som transformačné procesy, keď prišli obaja rodičia o prácu, ja som bol vysokoškolský študent a jediný príjem, ktorí sme mali bol plat manželky, učiteľky na učilišti. Obaja rodičia sú na dôchodku a viem, čím si prechádzajú. Mám silnú osobnú skúsenosť a keď sa rozprávam s ľuďmi, vedia, že im rozumiem.

V posledných prieskumoch dominovala Zuzana Čaputová, a to dramatickým náskokom. Prekvapilo vás to?
Určite to budú riešiť politológovia a sociológovia. Najlepším prieskumom verejnej mienky budú aj tak až voľby. A nemyslím si, že je správne, aby sa prieskumy verejnej mienky stávali nástrojom politického boja.

To by ale bolo veľmi vážne obvinenie.
Ale ja nikoho neobviňujem. A dodávam, že jediné, na čo sa môžete spoľahnúť, je hlas hodený do urny.

Komentátori po prieskumoch konštatovali, že ak by ste chceli uspieť, tak by ste sa museli viac vyhraniť Zuzane Čaputovej. Ale že vy to nemáte v náture.
Nejde ani tak o náturu - ja viem tiež buch

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.