Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.03.2019, 10:55 Aktualizované dňa 08.03.2019 o 14:02

Gajdoš oznámil výrazné zvyšovanie platov v armáde, vojaci si prilepšia o 300 eur

Cieľom opatrenia je zvýšenie atraktivity vojenského povolania.

Platy vojakov by sa mali zvýšiť v priemere o 30 percent, každý vojak by mal mesačne zarábať minimálne 300 eur viac.

Na piatkovej tlačovej konferencii to oznámili minister obrany za SNS Peter Gajdoš a generálny tajomník služobného úradu Ministerstva obrany SR Ján Hoľko. Cieľom opatrenia je zvýšenie atraktivity vojenského povolania.

"Plne si uvedomujeme, že potrebujeme zlepšiť atraktívnosť vojenského povolania a byť viac konkurencieschopný na trhu práce. Jedným zo základných opatrení, ku ktorému z tohto dôvodu pristupujeme, je výrazné zvýšenie platov profesionálnych vojakov," priblížil šéf rezortu.

Gajdoš oznámil, že rezort by mal novelu zákona, ktorá zvýšenie platov umožní, predložiť do medzirezortného pripomienkového konania v apríli.

Limity na platy by bolo v tomto prípade potrebné navýšiť o 50 miliónov eur, rozpočet ministerstva sa navyšovať nemusí.

Rezort o tom podľa neho rokuje s Ministerstvom financií. Hoľko pripomenul, že zvyšovanie platov je naviazané na dlhodobý plán modernizácie Ozbrojených síl SR, ktorý schválila aj vláda.

Opozičné hnutie OĽaNO zvyšovanie platov považuje za lacný populistický ťah SNS. "Na ministerstve takéto navýšenie platov vojakov koncepčne nepripravovali. Celé tri roky boli totiž veľmi zaujatí netransparentnými biznismi a hľadaním vnútorného nepriateľa. Teraz narýchlo, v predvolebnom roku, podhadzujú vojakom "maškrtu" cez nesystémové príplatky," tvrdí Jaroslav Naď z OĽaNO, ktorý však súhlasí s tým, že vojaci majú nedostatočné platy, najmä tí s nízkou hodnosťou.

Šéf rezortu obrany sa vyjadril aj k sporu ruského veľvyslanectva so štátnym tajomníkom ministerstva za Most-Híd Róbertom Ondrejcsákom. "Vyjadrenia pána Ondrejcsáka nie sú oficiálnym stanoviskom ministerstva obrany, sú to osobné postoje jeho a strany Most-Híd," dodal minister.  

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.