Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.03.2019, 00:00

Ľuďom rástli príjmy, a preto mohli viac nakupovať

Ľudia sa nebáli nakupovať. V tomto roku sa to zmení, povedal v rozhovore pre HN analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

Ľuďom rástli príjmy, a preto mohli viac nakupovať
Zdroj: Reuters

V minulom roku sme dosiahli vrchol ekonomického cyklu. Ktorá zložka navyše podporila alebo prispela k tomuto rastu?

Povedal by som, že je to kombinácia. Je veľmi ťažké povedať, ktorá zložka najviac prispela. Jednak sme tu mali silný trh práce, ktorý naďalej podporoval rast spotreby domácností. A mali sme tu aj pomerne silný ponukový šok v automobilovom priemysle, ktorý bol zároveň podporený ešte stále pretrvávajúcimi investíciami. Jaguar Land Rover v podstate ešte počas roka realizoval investície a výrobu začal až v závere roka, no naopak, Volkswagen spustil nové kapacity už v úvode roka. No a potom posledným faktorom, ktorý výrazne prispel k rastu hrubého domáceho produktu, bol pomerne silný rast verejných investícií. Tie sa zotavovali a opäť sa naštartovala výstavba infraštruktúry, a to takisto pomáha zdvíhať HDP.
Štatistický úrad tvrdí, že tomu pomohli najmä domácnosti. Bude silný dopyt z domácností pokračovať? A ako je možné, že domácnosti majú takú kúpnu silu?
Kúpna sila domácností vychádza najmä zo silného trhu práce, to znamená, že rastie zamestnanosť aj nominálne mzdy. To sa prejavuje aj na rastúcich disponib

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.