Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.03.2019, 00:00

Ľuďom rástli príjmy, a preto mohli viac nakupovať

Ľudia sa nebáli nakupovať. V tomto roku sa to zmení, povedal v rozhovore pre HN analytik UniCredit Bank Ľubomír Koršňák.

Ľuďom rástli príjmy, a preto mohli viac nakupovať
Zdroj: Reuters

V minulom roku sme dosiahli vrchol ekonomického cyklu. Ktorá zložka navyše podporila alebo prispela k tomuto rastu?

Povedal by som, že je to kombinácia. Je veľmi ťažké povedať, ktorá zložka najviac prispela. Jednak sme tu mali silný trh práce, ktorý naďalej podporoval rast spotreby domácností. A mali sme tu aj pomerne silný ponukový šok v automobilovom priemysle, ktorý bol zároveň podporený ešte stále pretrvávajúcimi investíciami. Jaguar Land Rover v podstate ešte počas roka realizoval investície a výrobu začal až v závere roka, no naopak, Volkswagen spustil nové kapacity už v úvode roka. No a potom posledným faktorom, ktorý výrazne prispel k rastu hrubého domáceho produktu, bol pomerne silný rast verejných investícií. Tie sa zotavovali a opäť sa naštartovala výstavba infraštruktúry, a to takisto pomáha zdvíhať HDP.
Štatistický úrad tvrdí

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.