Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.03.2019, 00:00

Ekonomika zažila top rok 2018

Vlani sme rástli najviac za posledných päť rokov. Z dobrej situácie benefitovali predovšetkým automobilky.

Minister financií Peter Kažimír
Zdroj: TASR/M. Baumann

To najlepšie už máme za sebou a ani sme si to neuvedomili. Rok 2018 totiž bol rokom, keď sme dosiahli najvyšší ekonomický rast posledného obdobia, aj keď ekonómia očakávali, že sa tak stane až tento rok. Hrubý domáci produkt rástol rýchlosťou 4,1 percenta, vďaka čomu sme sa zaradili do prvej päťky európskych štátov. O silné čísla sa na jednej strane postarali domácnosti a na tej druhej automobilky. Práve tie však boli aj za koncoročným poklesom.
Začiatkom roka automobilky totiž vo veľkom dovážali stroje a materiál na budovanie nových liniek či v prípade Jaguaru Land Rover nového závodu. Vďaka tomu sa výrazne zvýšili investície, ktoré podľa makroanalytika Tatra banky Borisa Fojtíka zohrali v raste ekonomiky za mi

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.