Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
08.03.2019, 00:00

Privysoké odpisy môžu firmu dostať až do konkurzu

Od základu dane si možno odpočítať aj majetok, ktorý využívate popri práci súkromne. Avšak len 80 percent z jeho ceny.

Privysoké odpisy môžu firmu dostať až do konkurzu
Zdroj: Dreamstime

Kým počítačový softvér alebo toner do tlačiarne si podnikateľ môže dať do nákladov okamžite, väčšie investície musí z daňového základu odpisovať niekoľko rokov. Pre firmy je výhodné odpisovať takmer vždy, aj preto to využívajú pomerne často. Odpisovanie majetku je totiž vhodným spôsobom, ako si podnikateľ dokáže znížiť výšku dane, ak očakáva vysoký zisk. Treba si však dať pozor na to, aby ste mali správne stanovené účtovné odpisy, a vypracovať si plán.
Rozhoduje typ odpisov
Ľudia si často mýlia daňové odpisy s účtovnými. Lenže ide o dva rozdielne systémy, ktorých spôsob stanovenia a uplatňovanie do nákladov upravujú dva osobitné právne predpisy – zákon o účtovníctve a zákon o dani z príjmov. Preto ich výška, s istými výnimkami, vôbec nemusí byť rovnaká.
Najčastejšou chybou preto podľa účtovníkov býva práve stanovenie správnych odpisov. „Veľmi často účtovník stanoví, že účtovné odpisy majú byť zhodné s daňovými, čo nemusí byť výhodné pre podnikateľa, a takto stanovené odpisy ani nemusia reflektovať skutočnú životnosť majetku,“ vysvetľuje daňová poradkyňa Alica Orda Oravcová. Preto je podľa nej vhodné, aby sa účtovné odpisy stanovili napríklad s ohľadom na obdobie použiteľnosti majetku. Prípadné vysoké účtovné odpisy totiž môžu spôsobiť, že spoločnosť skončí v kríze, alebo dokonc

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.