Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.03.2019, 16:27

Lajčákov rezort si predvolal ruského veľvyslanca. Je to neprípustné, reaguje na otvorený list ambasády

Slovensko podporuje suverenitu Ukrajiny a jej územnú celistvosť v medzinárodne uznaných hraniciach.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR si vo štvrtok predvolalo veľvyslanca Ruskej federácie v SR Alexeja Fedotova. Urobilo tak v súvislosti s otvoreným listom zverejnenom na profile na sociálnej sieti Veľvyslanectva Ruskej federácie v SR. Informoval o tom tlačový odbor MZVaEZ SR.

​Generálny riaditeľ politickej sekcie MZVaEZ SR Marián Jakubócy počas stretnutia uviedol, že spolupráca medzi Slovenskom a Ruskou federáciou vychádza z princípu partnerstva, suverenity a vzájomného rešpektovania sa a Slovensko má v tomto duchu záujem o rozvoj korektných vzťahov s Ruskom.

Zdôraznil však, "že je neprípustné, aby veľvyslanectvo verejne komentovalo a hodnotilo predstaviteľa prijímajúcej krajiny, v tomto prípade štátneho tajomníka Ministerstva obrany SR".

V súvislosti s diplomatickou nótou, ktorou Veľvyslanectvo Ruskej federácie reagovalo na štátneho tajomníka rezortu obrany Roberta Ondrejcsáka (Most-Híd), Jakubócy uviedol, že prezentované postoje a stanoviská neboli tlmočením oficiálnych pozícií vlády.

"V tomto kontexte pripomenul, že z pohľadu ochrany bezpečnostných záujmov SR je veľmi znepokojujúce porušenie základných princípov medzinárodného práva pričlenením časti územia Ukrajiny k Ruskej federácii na základe nelegitímneho a nelegálneho referenda na Kryme a v Sevastopole," priblížil tlačový odbor rezortu zahraničných vecí.

Jakubócy potvrdil, že Slovensko plne a dôsledne rešpektuje princíp nemeniteľnosti štátnych hraníc a dodržiavania medzinárodného práva a v tomto kontexte podporuje suverenitu Ukrajiny a jej územnú celistvosť v medzinárodne uznaných hraniciach. Na záver stretnutia odovzdal Fedotovovi diplomatickú nótu slovenskej diplomacie k predmetnej záležitosti.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.