Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.03.2019, 15:55

Kedy sa vrátime domov? Musí sa zmeniť politická kultúra, odkazujú Slováci zo zahraničia (+grafy)

  • Slovákov žijúcich v zahraničí najviac trápi korupcia a klientelizmus.
  • K návratu na Slovensko by ich motivovala najmä zmena politickej kultúry.
  • Ako najpozitívnejšiu udalosť na Slovensku vnímajú protesty Za slušné Slovensko.
  • Vyplýva to z prieskumu iniciatívy Slovak Proffesionals Abroad Program.
Kedy sa vrátime domov? Musí sa zmeniť politická kultúra, odkazujú Slováci zo zahraničia (+grafy)
Zdroj: TASR

Viac ako polovica Slovákov žijúcich v zahraničí nevylúčila návrat späť na Slovensko. Ako hlavnú motiváciu označila zmenu politickej kultúry. Hneď za ňou by zvažovali konkrétnu pracovnú ponuku.

Vyplýva to z prieskumu iniciatívy Slovak Professionals Abroad Program, ktorá funguje pod neziskovou organizáciou Leaf. Na prieskume sa zúčastnilo 4044 Slovákov zo 72 krajín.

Zmena politickej kultúry ako motivačný faktor pre návrat vedie u Slovákov v takmer všetkých krajinách. Jedinou výnimkou je Spojené kráľovstvo Veľkej Británie a Severného Írska. Tu väčšinu - 32 percent - Slovákov motivuje pre návrat konkrétna ponuka. Zmena politickej kultúry by motivovala k návratu 30 percent Slovákov žijúcich v Británii. 

Najväčšie problémy krajiny

Slováci žijúci v zahraničí zároveň vnímajú aj problémy Slovenska. Ako ten najväčší označujú vo veľkej väčšine korupciu a klientelizmus. Na druhom mieste vidia ako veľký problém radikalizáciu spoločnosti a intoleranciu voči menšinám. Ako tretie označili Slováci v zahraničí za najväčší problém životnú úroveň. 

Tento faktor však v porovnaní s rokom 2016 zaznamenal výraznejší pokles. Vtedy životnú úroveň označilo za najväčší problém 31,02 percenta Slovákov žijúcich v zahraničí. V roku 2018 to už bolo len 22,02 percenta.


Najpozitívnejšou udalosťou protesty

Respondenti sa v prieskume vyjadrovali aj k otázke pozitívnych udalostí a úspechov Slovenska. Takmer polovica (46,57 percenta) z nich vníma ako najpozitívnejšiu udalosť protesty Za slušné Slovensko.

Veľmi pozitívne sú medzi Slovákmi žijúcimi v zahraničí vnímané aj úspechy našich firiem a odborníkov vo svete. Prekvapujúco úspechy športovcov označilo za najpozitívnejšiu udalosť len 15,51 opýtaných.

Aktuálne výsledky ponúkajú podľa hodnotiteľov pozitívnejší obraz ako v roku 2016, a to najmä z hľadiska rozmýšľania o návrate. Za hranicami chce ostať žiť 22 percent oslovených.

Rozmýšľajú o návrate

Do jedného roka svoj návrat chystajú štyri percentá opýtaných, 51 percent svoj návrat nevylučuje. "Prieskum medzi Slovákmi v zahraničí je dôležitým podkladom, pretože nám umožňuje sledovať, či a ako sa vyvíja ich vnímanie Slovenska. To je smerodajné pre naše rozmýšľanie nad aktivitami, ktoré by mohli posilniť ich prepojenie so Slovenskom a zvýšiť šancu na návrat," vysvetlila manažérka programu Slovak Professionals Abroad Program Viktória Skřivánková.

Respondentov k návratu láka predovšetkým emocionálne puto k svojej domovine, ktoré prevažuje nad pragmatickými dôvodmi, akými je napríklad nepresýtený trh či menej hektiky.

Ako z prieskumu vyplýva, Slováci žijúci v zahraničí mienia, že svojím návratom by krajinu obohatili zmenou mentálneho nastavenia a odbornými vedomosťami. Pri ich rozhodovaní v návrate by zavážila najviac pracovná ponuka, a to v 47 percentách. Záujem by mali najmä o prácu v spoločnostiach digitálnych lídrov alebo vo verejnej správe.

V zahraničí v súčasnosti žije, študuje a pracuje viac ako 300-tisíc Slovákov vrátane vedcov, manažérov či umelcov, ktorí doma nenašli uplatnenie alebo vyhovujúce životné podmienky. Slovensko je tiež krajinou s najväčším počtom vysokoškolských študentov študujúcich v zahraničí.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.