Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.03.2019, 00:00

Práce na Višňovom sa zastavia. Príde nový zhotoviteľ

Výstavby dôležitého úseku s najdlhším cestným tunelom na Slovensku sa vzdali samotní stavitelia. Zo stavby odídu do troch mesiacov.

Tunel Višňové
Zdroj: TASR/P. Ďurčo

Diaľnica s tunelom Višňové dá zbohom staviteľom. So združením firiem Salini Impregilo a Dúha diaľničiari podpísali dohodu o ukončení zmluvy. Firmy v nasledujúcich dňoch vypracú stavenisko, nasledovať bude inventarizácia a nový tender.

Ministerstvo dopravy označuje takýto vývoj za dobrú správu. Šéf rezortu Árpád Érsek bol totiž dlhodobo nespokojný s tempom výstavby diaľnice. Keď prišiel v decembri na neohlásenú kontrolu s premiérom Petrom Pellegrinim, staviteľom sa vyhrážal vypovedaním zmluvy.

Zradná geológia
S prerazením Višňového stavitelia meškali osem mesiacov. V tuneli vraj narazili na zhoršené geologické podmienky a Národnú diaľničnú spoločnosť preto žiadali o odpustenie zmluvnej pokuty za meškanie. Stavebný dozor však rozhodol, že geológia za oneskorenie nemôže.

„Keď sa zhotoviteľ v novembri 2018 dozvedel, že nemá nárok na omeškanie kvôli geologickým podmienkam, tak sa začalo prepúšťať,“ povedal generálny riaditeľ NDS Ján Ďurišin.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.