Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
07.03.2019, 00:00

Pôžičky pre sestry: ak sa zamestnajú doma, nemusia platiť

Fond na podporu vzdelávania zamerajú na nedostatkové profesie.

Pôžičky pre sestry: ak sa zamestnajú doma, nemusia platiť
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Minulé leto na Slovensku vznikol vážny problém – nemali sme zdravotné sestry. Práve tomuto chce vláda do budúcnosti zabrániť.

Pre vysokoškolákov preto pripravili nový systém študentských pôžičiek, ktorý zatiaľ platí len pre odbor ošetrovateľstva. Ak sa absolvent zamestná doma a odpracuje tri roky, nemusí štátu vracať peniaze.

Bakalári dostanú peniaze
Trend totiž nie je pozitívny. Až 44 percent vyštudovaných zdravotných sestier odchádza do zahraničia. O slovenských pacientov sa potom nemá kto starať. Zmeniť to majú stabilizačné pôžičky, ktoré včera odklepla vláda. Majú totiž zastabilizovať študentov a motivovať ich, aby ostali na Slovensku.

Ak novela zákona prejde aj v Národnej rade, v praxi to bude vyzerať nasledovne: študent bakalárskeho ročníka, ktorý sa vzdeláva v odbore ošetrovateľstva, bude môcť požiadať o pôžičku najmenej dvetisíc eur, ak sa zamestná na Slovensku a odpracuje tu dostatočne dlhý čas, peniaze nebude musieť vrátiť. „Zatiaľ je taký predpoklad, že po odpracovaní troch rokov sa im tá pôžička odpustí. Teda každý rok sa im odpustí jedna tretina,“ priblížil novelu riaditeľ Fondu na podporu vzdelávania Pavol Kučmáš. Z pôžičky sa tak nakoniec môže stať grant.

Nenechajte sa obmedzovať.

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.