Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook

Prezident Andrej Kiska tvrdí, že nikdy nebude žiadať o milosť. Vyhlásil to vo videu, ktoré zverejnil na svojej facebookovej stránke. Reaguje ním na utorňajšie vyjadrenie prezidentského kandidáta, eurokomisára Maroša Šefčoviča podporovaného Smerom.

Šíri fikciu, tvrdí prezident

"Zdá sa, že pán Šefčovič úplne preberá maniere strany, ktorá mu platí prezidentskú kampaň," vyhlásil Kiska a dodal, že eurokomisár šíri fikciu o budúcej prezidentskej milosti pre jeho osobu či iných politikov.

"Chcem k tomu povedať stručne a jasne: Nemám prečo žiadať o milosť, nebudem žiadať o milosť. Ani dnes, ani zajtra, nikdy," povedal Kiska, ktorého mandát končí v júni tohto roka.

Šefčovičovi zároveň odporučil, aby viac myslel na "povesť úspešného kariérneho diplomata, keď neuspeje v prezidentských voľbách."

Šefčovič včera na brífingu naznačil, že jeho protikandidátka, podpredsedníčka Progresívneho Slovenska Zuzana Čaputová, môže byť s Kiskom dohodnutá. Prezident jej totiž vyjadril podporu vo voľbách, pričom Čaputová následne viackrát nevylúčila, že by mu udelila milosť v prípade, že by bol odsúdený v kauze KTAG.

Prvýkrát tak urobila v rozhovore pre denník Sme, zopakovala to aj na diskusnom fóre Hospodárskych novín HNClub. 

"Čo sa deje?" pýtal sa Šefčovič

Čaputová na HNClube na otázku v súvislosti s prípadnou milosťou pre Kisku odpovedala, že ide o hypotetickú rovinu a k takejto žiadosti by pristupovala ako k žiadosti ktoréhokoľvek iného občana. "To, že v tom čase by už bol bývalým politikom, by nebolo diskvalifikujúce ani preferujúce kritérium," uviedla.

"Čo sa deje? Ide o akúsi politickú podporu, že ja ťa podporím vo voľbách a ty mi udelíš milosť?" vyhlásil Šefčovič a zdôraznil, že on by vo funkcii prezidenta žiadnemu politikovi milosť neudelil.

Čaputová v reakcii na obvinenia Šefčoviča reagovala, že ak by bol Kiska odsúdený a podal by žiadosť o milosť, pristúpila by k prípadu spravodlivo. "Práve preto, že rovnosť pred zákon a vymožiteľnosť spravodlivosti pre každého občana je ústrednou témou mojej kampane," dodala Čaputová.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.