> > >

Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
05.03.2019, 00:00

Minister Gál chce zaviesť zmeny do Trestného zákona

​Do medzirezortného pripomienkového konania sa dostala aj zmena v možnosti používania alternatívneho trestu domáceho väzenia.

Gábor Gál
Zdroj: TASR/P. Neubauer

Právny predpis, ktorý na Slovensku upravuje všetky kriminálne trestné činy, by mal prejsť už svojou 36. novelizáciou. Trestný zákon pritom platí iba od roku 2006 a oproti iným základným predpisom právnych odvetví je veľmi mladý. Napríklad ešte stále platný Občiansky zákonník začal platiť počas hlbokého socializmu v roku 1964.

Po revolúcii jeho účinnosť pokračovala, iba sa z neho vyhodili ustanovenia o socialistickom vlastníctve. Ďalší archívny predpis je stavebný zákon prijatý ešte v roku 1976. Podobných predpisov u nás ešte stále platí viac. Minister spravodlivosti Gábor Gál zo strany Most-Híd plánuje zmenu Trestného zákona. Pokračuje tak vo svojej dlhodobo avizovanej línii.

Domáce väzenia

Ministerstvo napreduje v agende elektronického monitorovania odsúdených a podozrivých osôb. Jej cieľom je zvýšiť množstvo používaných alternatívnych trestov. „V rámci celosvetového vývoja sa presadzuje úsilie o využívanie trestov, ktoré nie sú spojené s odňatím slobody. Výkon týchto trestov je určitou alternatívou k trestu odňatia slobody, a preto sa označujú ako alternatívne,“ vysvetľuje odborník na trestné právo profesor Tomáš Strémy z Právnickej fakulty Univerzity Komenského.

89% zľava na predplatné

Tento článok je exkluzívnym obsahom Hospodárskych novín. Pokiaľ chcete získať neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu hnonline.sk, predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov.

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.