Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.03.2019, 12:30 Aktualizované dňa 04.03.2019 o 14:36

Gašpar prehovoril o lustrovaní Kuciaka. Súviselo to s kauzou Rybanič, tvrdí

  • Jána Kuciaka lustroval bývalý šéf finančnej spravodajskej jednotky NAKA Pavol Vorobjov.
  • Podľa neho tak konal na Gašparov príkaz.
  • Bývalý policajný prezident to popiera, tvrdí však, že lustrovaní mali byť aj ďalší novinári.
  • Lustrácie podľa neho súviseli s kauzou Rybanič.
Gašpar prehovoril o lustrovaní Kuciaka. Súviselo to s kauzou Rybanič, tvrdí
Zdroj: TASR

Bývalý policajný prezident Tibor Gašpar vypovedal na NAKA v prípade lustrovania zavraždeného novinára Jána Kuciaka. Informáciu priniesol spravodajský portál televízie Joj.

"Môžem potvrdiť, že som bol vypovedať k nepravdivým tvrdeniam vtedajšieho podriadeného," potvrdil televízii bývalý šéf polície. 

Lustrovali aj ďalších

Gašpar následne uviedol aj dôvody, pre ktoré mal byť Kuciak lustrovaný. Ako uviedol, malo to súvisieť s kauzou Rybanič. Okrem Kuciaka mali byť lustrovaní aj ďalší novinári. "Možno, určite nie viac ako dvadsať," povedal bývalý šéf polície.

"To, že bolo toľko novinárov lustrovaných finančnou jednotkou pod vedením riaditeľa Národnej jednotky finančnej polície Bernarda Slobodníka, viem od novembra minulého roka. Keďže to bolo na vyžiadanie vyšetrovania, išlo o zákonnú lustráciu," vysvetľoval Gašpar. 

Kuciaka lustroval bývalý šéf finančnej spravodajskej jednotky NAKA Pavol Vorobjov. Ten v úradnom zázname tvrdil, že konal na príkaz nadriadeného. Túto informáciu potvrdila aj ministerka vnútra Denisa Saková. 

Vorobjov skončil 

Vorbjov tvrdil, že Kuciaka lustroval na príkaz vtedajšieho šéfa polície, ktorým bol Tibor Gašpar. Ten však tieto tvrdenia odmietol.  Gašpar pre RTVS potvrdil, že bol vypovedať práve v súvislosti s tvrdeniami Vorbojova. Pred vyšetrovateľom mal stráviť viac ako hodinu.

Vo funkcii v NAKA Vorobjov skončil k 1. marcu 2019. 

"Po dohode s prezidentom Policajného zboru požiadal Pavol Vorobjov o preloženie na inú policajnú zložku k 1. marcu 2019,"uviedol pre portál hovorca. Vorobjov pôsobil na poste šéfa finančnej spravodajskej jednotky NAKA od septembra 2017.

Kauza Rybanič

Filip Rybanič ako asistent poslanca SaS Jozefa Rajtára pracoval v Tatrabanke a mal si pozrieť účty ministra vnútra Roberta Kaliňáka a bývalého ministra dopravy Jána Počiatka. Išlo o kauzu okolo kontroverzného podnikateľa Ladislava Bašternáka. Rybanič mal v účtoch objaviť prevody platieb firmám, ktoré boli prepojené na Bašternáka.

Okresný súd Bratislava V uznal v septembri minulého roka Rybaniča vinným zo zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva.

Rybaničovi vymeral trojročný trest s päťročným odkladom a skúšobnou lehotou. Má sa tiež verejne ospravedlniť exministrovi vnútra Robertovi Kaliňákovi (Smer-SD) a nemôže päť rokov pracovať v inštitúciách, kde sa oboznamuje s bankovým tajomstvom. Rozsudok nie je právoplatný, Rybanič sa odvolal.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.