Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.03.2019, 00:00

Vláda chce, aby naše firmy boli „zelenšie“

Slovenské fabriky v ťažkom priemysle musia znížiť svoju spotrebu energie – konštatuje to nová vládna stratégia.

Vláda chce, aby naše firmy boli „zelenšie“
Zdroj: TASR

Inštalácia úsporného osvetlenia, rekonštrukcie výrobných hál, zavádzanie nových manažérskych systémov alebo investície do nových technológií. To všetko robia slovenské firmy, aby znížili svoju energetickú náročnosť. Tá v preklade znamená, že na to, aby naše firmy vyrobili produkt, použijú príliš veľa energie. Slovensko má totiž pre svoju štruktúru priemyslu jedno z energeticky najnáročnejších hospodárstiev v Európe – spotrebuje takmer o 80 percent viac energie na HDP, ako je priemer Európskej únie. Nová Envirostratégia z dielne rezortu životného prostredia, ktorú minulý týždeň schválila vláda, si preto vytýčila ambiciózny cieľ. Tým je do roku 2030 energetickú náročnosť priemyslu Slovenska priblížiť priemeru Únie.

Prvenstvo vo V4 nestačí
Jeden krátky príklad: kým v roku 2015 sa na Slovensku spotrebovalo 214,7 kilogramu ropného ekvivalentu na „zarobenie“ tisíc eur HDP, európsky priemer na dosiahnutie rovnakej sumy bol 120,4 kilogramu ropného ekvivalentu. Dôvodom je známy fakt, že sme priemyselnou krajinou. Najväčším konzumentom energií v slovenskej ekonomike je totiž jednoznačne priemysel s vyše tretinovým podielom.

A hoci v porovnaní s krajinami V4 je energetická náročnosť Slovenska dlhodobo najnižšia, na dosiahnutie záväzkov voči Bruselu to nestačí. „Slovensko má aj napriek zvyšujúcej sa energetickej účinnosti stále potenciál úspor energie a energetic

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.