Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
04.03.2019, 00:00

Som Slovák, ale zároveň aj Európan

HN uverejňujú sériu rozhovorov so šiestimi najvážnejšími adeptmi na post hlavy štátu. Aj na otázku, či sa chce v budúcnosti viac angažovať v domácej politike, odpovedal nezávislý kandidát František Mikloško.

Som Slovák, ale zároveň aj Európan
Zdroj: HN/Pavol Funtál

Za prezidenta ste neúspešne kandidovali v rokoch 2004 a 2009. Teraz to skúšate tretíkrát. Prečo si myslíte, že by to tento rok malo dopadnúť inak?
Túto otázku mi kladú dosť často. Nestačím sa nad ňou čudovať, pretože ja celý život o niečo zápasím. To nie je len o tom, že tretíkrát kandidujem v prezidentských voľbách. Ja zápasím už 50 rokov. Najprv to bolo s komunizmom a potom so všetkými ďalšími vecami. Svoj život nedelím na víťazstvá a porážky. Chápem ho ako isté smerovanie, o ktorom chcem podať svedectvo.

Zmenili ste nejakým spôsobom kampaň oproti prechádzajúcim voľbám?
Kampaň do veľkej miery určuje množstvo peňazí, ktoré mám dostupné na svojom transparentom účte. Takže ju robím v rámci týchto možností.

V prieskumoch neustále napredujete. Kým pred niekoľkými týždňami ste dosahovali podporu dve či tri percentá a umiestnenie v druhej polovici rebríčka kandidátov, dnes vám niektoré prieskumy pripisujú štvrtú priečku so ziskom viac ako sedem percent. Kde vidíte dôvody tohto javu? Je to náhoda, prirodzený vývoj v spoločnosti, alebo sa za tým skrýva premyslený ťah vašej kampane?
Myslím si, že v celej tejto kampani vládne neuveriteľný chaos. Po prvé – objavila sa tu téma, kto by sa mal v čí prospech vzdať. Potom je to postoj kresťanských strán, ktoré do dnešného dňa nevedeli uviesť celkom jasný názor, koho budú podporovať. Samozrejme, je takisto otázne – a to sa nechcem nikoho dotknúť – do akej miery možno tieto prieskumy verejnej mienky považovať za relevantné. Podstatné však je, že idem stále v tej istej línii. Ostatné sa uvidí 16. marca, teda v deň konania prvého kola prezidentských volieb.

Vy ste boli na vrchole politickej kariéry v 90. rokoch minulého storočia, keď dominoval antikomunizmus, neskôr antimečiarizmus. Čím chcete osloviť dnešných, najmä mladých ľudí a na aký druh voliča sa zameriavate?
Chcem ich osloviť svojím životným príbehom, ktorý ponúkam. Túto republiku som neokradol ani o jediný cent. Na Slovensku som sa zúčastnil na všetkých zápasoch o demokraciu – s komunizmom, neskôr Vladimírom Mečiarom aj Robertom Ficom. Predsa kvôli tomu, že sme s Ficom nechceli ísť do vlády, sme odišli z KDH. Táto línia je teda v mojich očiach jasná a chcem ju dotiah

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.