Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
01.03.2019, 00:00

Štát dal zelenú novým obnoviteľným zdrojom

Štát po šiestich rokoch zrušil stopku pripájania do siete a podnikom umožnil vyrábať si zelenú elektrinu pre vlastnú spotrebu. Chce tak nakopnúť výrobu obnoviteľnej energie.

Štát dal zelenú novým obnoviteľným zdrojom
Zdroj: Reuters

Ak si doteraz chcela firma nainštalovať solárny panel a ušetriť tak za elektrinu, veľmi sa jej to neoplatilo. Okrem vysokých vstupných nákladov totiž návratnosť investície brzdil aj takzvaný stop stav – do siete mohli pripojiť len zariadenie do 10 kilowattov. To už však od stredy neplatí. Po novom si podnikatelia budú môcť vytvoriť lokálny zdroj, vyrábať si „zelenú“ elektrinu pre vlastnú spotrebu a za to budú oslobodení od časti poplatkov. Počiatočné investície do tohto systému však nie sú lacné a analytici upozorňujú, že nový systém je nejasný.
Kto prv príde, ten ušetrí
Napriek tomu sa však očakáva, že výroba zelenej elektriny sa v tomto roku zvýši. Rezort hospodárstva totiž oficiálne zrušil stop stav, ktorý od roku 2013 brzdil výrobcov pri pripájaní do siete a zverejnil nové limity výkonu, s ktorým sa môžu zariadenia zapájať.

Najväčší záujem je podľa Slovenskej asociácie fotovoltického priemyslu aktuálne o zriadenie lokálneho zdroja.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.