Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.02.2019, 18:14

Vietnamec bol unesený slovenským vládnym špeciálom, píše sa v rozsudku nemeckého súdu

Rozsudok nad jedným z únoscov padol ešte minulý rok.

Vietnamec bol unesený slovenským vládnym špeciálom, píše sa v rozsudku nemeckého súdu
Zdroj: Pavol Funtál

Vietnamský občan Trinh Xuan Thanh bol unesený slovenským vládnym špeciálom, uvádza sa v rozhodnutí nemeckého súdu. 

Rozsudok nad jedným z únoscov Longom N.H. padol ešte minulý rok. „Senát nemá vedomosť o tom, že by slovenská vláda vedela o skutočnom účele letu,“ píše sa v rozsudku. Informáciu priniesol Denník N.

K únosu vietnamského podnikateľa a funkcionára tamojšej komunistickej strany Trinh Xuan Thanha z Berlína do Vietnamu malo dôjsť v júli 2017.

Vietnamec bol v Nemecku v azylovom konaní, bol tak oficiálne chránený nemeckými úradmi. Nemecko preto vyšetruje možné porušenie medzinárodného práva Vietnamom, pričom sa zaoberalo aj možnou slovenskou stopou v únose, s možným zneužitím slovenského vládneho špeciálu.

Pred súdom zatiaľ v Nemecku stál iba Long N. H., ktorý si v roku 2017 v Prahe požičal dve autá, ktoré boli využité na sledovanie Trinha a jeho únos. Berlínsky súd ho za napomáhanie únosu v júli minulého roka poslal na tri roky a desať mesiacov do väzenia.

Práve cez Prahu podľa všetkého únoscovia vlani cestovali do Bratislavy, než sa odtiaľ vybrali do Moskvy a neskôr Vietnamu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.

Predvolebná debata