Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
28.02.2019, 10:58 Aktualizované dňa 28.02.2019 o 12:04

Nenechajme Ústavný súd „našim ľuďom,“ tvrdia sulíkovci. Žiadajú zodpovedný výber kandidátov

Poslanci strany SaS adresovali výzvu stavovským organizáciám v súvislosti s voľbou ústavných sudcov.

Opozičná strana SaS nenavrhne do novej voľby kandidátov na ústavných sudcov nikoho. Vyhlásil to vo štvrtok poslanec Národnej rady SR Ľubomír Galko. Liberáli zároveň vyzvali stavovské organizácie na zodpovedný výber kandidátov. 

"Nebudeme stavať žiadnych kandidátov ako strana, aby tí, ktorých nominujú stavovské organizácie a akademici, neniesli na sebe nálepku politickej strany, ktorá by ich automaticky znevýhodňovala," zdôvodnil Galko.

Poslanec parlamentu Alojz Baránik skonštatoval, že sú pripravení urobiť všetko pre to, aby bol Ústavný súd vlajkovou loďou krajiny. "Naša zodpovednosť ako poslancov je jasná, my pritom ale vyzývame aj stavovské organizácie, aj všetkých ostatných oprávnených navrhovateľov, aby sa aj oni správali zodpovedne," uviedol.

Baránik si myslí, že je podstatné, ako sa každý kandidát javí ako človek, čiže aké sú jeho názory, hodnotový rebríček, morálne kvality. "Na tomto by mali trvať aj organizácie, ktoré týchto kandidátov navrhujú," doplnil.

Niektoré organizácie však podľa Baránika v prvej voľbe navrhli viacerých kandidátov, pri ktorých nie je jasné, čo ich k tomu viedlo, aký bol účel tej-ktorej organizácie. Zároveň podľa opozičného poslanca nie je správne, aby kandidátov navrhovali osoby, ktoré sa samy o post ústavného sudcu uchádzajú.

Liberáli sa podľa Galka budú snažiť, aby bola opakovaná voľba kandidátov na ústavných sudcov opäť verejná, pretože voliči majú právo vedieť, ako ich poslanci v zastupiteľskej demokracii hlasujú.

"Nechceme Ústavný súd, ktorý spochybňuje základy ústavnosti. Nenechajme Ústavný súd "našim ľuďom," povedali dnes na brífingu poslanci SaS.  

Termín predkladania návrhov kandidátov na sudcov Ústavného súdu SR uplynie v utorok 5. marca o 16.00 h. Následne bude kandidátov vypočúvať parlamentný ústavnoprávny výbor. Malo by sa tak diať od 21. do 23. marca. Počet dní na vypočutie bude závisieť od počtu kandidátov.

Voľba kandidátov sa uskutoční na schôdzi Národnej rady SR, ktorá sa začne 26. marca. Poslanci majú zvoliť 18 kandidátov, ktorých majú predložiť prezidentovi SR. Ten z nich má vymenovať deviatich sudcov za tých, ktorým sa 16. februára skončilo funkčné obdobie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.