Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.02.2019, 10:15 Aktualizované dňa 27.02.2019 o 11:22

Matovič rozohral hru okolo eurovolieb: Ak nezískam 50-tisíc krúžkov, odídem zo slovenského parlamentu

  • Igor Matovič je jednotkou na kandidátke OĽaNO do eurovolieb, poslancom Európskeho parlamentu sa však nestane.
  • Cieľom jeho kandidatúry do europarlamentu je, aby mu voliči schválili názorový obrat v geopolitike.
  • Tvrdí totiž, že od posledných parlamentných volieb zásadne zmenil názor na USA a ich zahraničnú politiku.
Matovič rozohral hru okolo eurovolieb:  Ak nezískam 50-tisíc krúžkov, odídem zo slovenského parlamentu
Zdroj: TASR/Pavol Zachar

Šéf OĽaNO Igor Matovič na tlačovej konferencii oznámil, že je jednotkou na kandidátke svojej strany do eurovolieb. Poslancom Európskeho parlamentu sa však nestane. Chce získať potvrdenie, že voliči schvaľujú jeho geopolitický názorový obrat. 

Spojené štáty rozvracajú svet

Matovič totiž tvrdí, že kým do parlamentných volieb, ktoré sa konali v roku 2016, išiel s programom, že USA sú garantom svetovej bezpečnosti, medzičasom názor zmenil. Teraz zastáva postoj, že Spojené štáty rozvracajú svet vojnami a prezident Donald Trump viac dá na severokórejského diktátora Kim Čong-una ako na predstaviteľov Euróspkej únie. "USA šíri demokraciu dynamitom," povedal líder obyčajných. 

Cieľom Matovičovej kandidatúry do europarlamentu je, aby mu voliči tento jeho názorový obrat schválili. "Ak nedostanem aspoň 50-tisíc krúžkov v eurovoľbách, odídem aj zo slovenského parlamentu," vyhlásil.

Referendum o Únii

​Eurovoľby budú podľa neho referendom o Únii. Nie je za odchod z Únie ani z NATO.

Líder OĽaNO chce bezpečnú Európu, preto treba podľa neho riešiť spoločnú bezpečnostnú politiku. K Rusku ani USA netreba podľa neho nekriticky vzhliadať. Matovič zdôraznil, že sú to jeho názory, viacerí v hnutí s nimi nesúhlasia.

Dvojkou má byť Michal Šipoš

Kandidátov postaví OĽaNO 14, ostatných kandidátov eurokandidátky chce hnutie predstaviť koncom týždňa. Dvojkou má byť Michal Šipoš, trojkou Peter Pollák. Ďalšie mená Matovič nateraz nezverejnil.

Voľby do europarlamentu budú na Slovensku 25. mája, obyvatelia budú voliť 14 europoslancov. Hlasovacie právo majú slovenskí občania s trvalým pobytom na Slovensku, ale aj občania iného členského štátu, ktorí majú na Slovensku trvalý pobyt. Poslanci europarlamentu sú volení na päťročné volebné obdobie.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.