Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.02.2019, 00:00

Pôrodnice budú musieť plniť limity

Slovensko by si vystačilo aj s polovicou pôrodníc, tvrdí analytik Tomáš Szalay.

Pôrodnice budú musieť plniť limity
Zdroj: TASR

Rozmiestnenie pôrodníc na Slovensku nie je rovnomerné. Kým napríklad v štyroch pôrodniciach v Bratislavskom kraji sa ročne vykoná približne deväťtisíc pôrodov, zhruba rovnaký počet zákrokov pripadá aj na 10 pôrodníc v Prešovskom či deväť v Košickom kraji. Rozdrobenosť a nízky počet výkonov sa následne prejavuje v kvalite starostlivosti. Novorodenecká úmrtnosť na Slovensku je podľa Eurostatu štvrtá najvyššia v Európskej únii, neprežije priemerne až 5,4 z tisíc novonarodených detí. Diskusia o tom, koľko pôrodníc by na Slovensku malo byť, sa vedie už roky, pripomína analytik Stredoeurópskeho inštitútu pre zdravotnú politiku Tomáš Szalay. „Rodí sa o polovicu menej detí ako počas husákovského baby boomu. Na zabezpečenie dostupnej, kvalitnej a bezpečnej pôrodníckej starostlivosti na Slovensku by stačil aj polovičný počet pôrodníc,“ konštatuje. A preto ministerstvo

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.