Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
27.02.2019, 00:00

Pôrodnice budú musieť plniť limity

Slovensko by si vystačilo aj s polovicou pôrodníc, tvrdí analytik Tomáš Szalay.

Pôrodnice budú musieť plniť limity
Zdroj: TASR

Rozmiestnenie pôrodníc na Slovensku nie je rovnomerné. Kým napríklad v štyroch pôrodniciach v Bratislavskom kraji sa ročne vykoná približne deväťtisíc pôrodov, zhruba rovnaký počet zákrokov pripadá aj na 10 pôrodníc v Prešovskom či deväť v Košickom kraji. Rozdrobenosť a nízky počet výkonov sa následne prejavuje v kvalite starostlivosti. Novorodenecká úmrtnosť na Slovensku je podľa Eurostatu štvrtá najvyššia v Európskej únii, neprežije priemerne až 5,4 z tisíc novonarodených detí. Diskusia o tom, koľko pôrodníc by na Slovensku malo byť, sa vedie už roky, pripomína analytik Stredoeurópskeho inštitútu pre zdravotnú politiku Tomáš Szalay. „Rodí sa o polovicu menej detí ako počas husákovského baby boomu. Na zabezpečenie dostupnej, kvalitnej a bezpečnej pôrodníckej starostlivosti na Slovensku by stačil aj polovičný počet pôrodníc,“ konštatuje. A preto ministerstvo zdravotníctva plánuje zmenu. Po novom by mali pôrodnice odrodiť aspoň 640 pôrodov. Ak tento limit nesplnia, hrozí im zánik. Rezort Andrey Kalavskej má tieto návrhy zmien na stole. Detaily pre HN zatiaľ nechceli komentovať.

Otázka malých nemocníc
Pre nedostatok výkonov zatvorili na konci min

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.