Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.02.2019, 14:30 Aktualizované dňa 22.02.2019 o 16:09

Toto je Ficova pomsta. Hrozí mi trest odňatia slobody až na 12 rokov, prekvapil vyhlásením Kiska

  • Andrej Kiska viackrát povedal, že ho Robert Fico vydieral a tiež sa mu aj vyhrážal.
  • Trestné stíhanie je podľa Kisku pomstou za to, že ho nechcel vymenovať za ústavného sudcu.
  • Po tom, ako mu skončí mandát prezidenta, má byť Kiska podľa vlastných slov obvinený aj osobne.
  • Prezident vniesol do prejavu aj emócie.
  • "Keď som povedal doma manželke, že mi hrozí trest odňatia slobody, začala sa triasť," uviedol Kiska.

Prezident Andrej Kiska očakáva, že po skončení v prezidentskom úrade v polovici tohtoročného júna bude v daňovej kauze svojej rodinnej firmy KTAG obvinený aj on sám.

Vyšetrovanie prípadu, v ktorom už bol obvinený jeden z konateľov KTAG, označila dnes hlava štátu pred novinármi za pomstu expremiéra a šéfa najsilnejšej vládnej strany Smer-SD Roberta Fica, pretože ho Kiska už dopredu odmietol vymenovať ústavným sudcom.

Kiska: Budú ma stíhať

"Trestné stíhanie je pomstou Fica za to, že som mu ako prezident odmietol sľúbiť politický dôchodok na ústavnom súde. Z návrhu obvinenia je zrejmé, že keď v júni skončí môj mandát prezidenta Slovenskej republiky, budem obvinený aj ja osobne. Hrozí mi trest odňatia slobody na sedem až 12 rokov," povedal Kiska.

Prezident tiež tvrdil, že Fico mu cez sprostredkovateľa pohrozil obnovením "vojny", ak ho nevymenuje predsedom ústavného súdu.

"Odmietol som, nikdy som sa nenechal a ani sa nenechám vydierať. Ficovi som odkázal, že ho za sudcu ústavného súdu nevymenuje," uviedol Kiska.

Novinári sa Kisku pýtali na to, či je pripravený čeliť trestnému stíhaniu. "Keď som povedal doma manželke, že mi hrozí trest odňatia slobody, začala sa triasť." Kiska ďalej povedal, že rozhovor počula aj že jeho 14-ročná dcéra, ktorá nespala dve noci. "Pýtala sa ma, oci však ťa nezavrú?"

​​Do hry vstupuje Lipšic

Do hry vstupuje advokát Daniel Lipšic, ktorý bude teraz prezidenta v tejto kauze zastupovať. "Je vidieť, že sa bojí. Ako prezident som smutný a zdesený, do akého štádia sa naša krajina dostala," hovorí Kiska.

Vyšetrovanie firmy KTAG súvisí s tým, že firma účtovala do nákladov výdavky na Kiskovu propagáciu pred prezidentskými voľbami v roku 2014, v ktorých Kiska porazil vtedajšieho premiéra Fica.

Kiska bol pred zložením prezidentského sľubu konateľom KTAG. Vo vyostrenej prezidentskej kampani pred piatimi rokmi Fico slovne útočil na Kisku, keď ho vzhľadom na jeho predchádzajúce podnikateľské aktivity označoval za úžerníka či scientológa. Napäté vzťahy s Ficom mal Kiska aj po zložení prezidentského sľubu.

Kauza KTAG

V prípade daňových káuz spájaných s Kiskom obvinili konateľa firmy KTAG Eduarda Kučkovského. Stíhanie sa má týkať neoprávnenej vratky DPH vo výške 146-tisíc eur, ktorú si KTAG vypýtala od štátu.

KTAG platila Kiskovi prezidentskú kampaň a sumu si potom dala do nákladov. Daňový úrad to však neuznal. V minulosti bol na poste konateľa firmy i sám prezident. Kým zastáva svoj úrad, nie je ho možné obviniť.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.