Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.02.2019, 11:47

Bugárov poslanec Kresák už nebude kandidovať na sudcu Ústavného súdu

Petra Kresáka ešte pred prvý kolom voľby obvinil Igor Matovič z vedomej spolupráce s ŠtB.

Bugárov poslanec Kresák už nebude kandidovať na sudcu Ústavného súdu
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Poslanec Mosta-Híd Peter Kresák nebude kandidovať na sudcu Ústavného súdu aj napriek tomu, že mu kandidatúru ponúkali. Informáciu potvrdil pre TV JOJ.

Peter Kresák v poslednej voľbe na post ústavného sudcu nezískal dostatok hlasov na zvolenie. Ešte pred prvý kolom voľby ho predseda opozičného hnutia OĽaNO Igor Matovič obvinil z vedomej spolupráce s ŠtB. 

​Vedomú spoluprácu s tajnou službou dokazuje podľa Matoviča dokument, ktorý zverejnil sám Kresák. Matovič upozornil, že v dokumente z pražských archívov je vo výdavkoch uvedená suma aj v dolároch. To podľa neho znamená, že sa Kresák v Amerike stretával s pracovníkom tajnej služby.

Matovič doplnil, že preveriť Kresáka cez Ústav pamäti národa sa rozhodol po verejnom vypočutí kandidátov na ústavných sudcov. Poukázal tiež na to, že Kresák sa v roku 2002 zdržal v hlasovaní o prelomení veta vtedajšieho prezidenta SR Rudolfa Schustera o zákone, ktorým sa založil ÚPN.

Kresák vyhlásil, že nikdy vedome nespolupracoval s rozviedkou Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky ani Štátnej bezpečnosti (ŠtB) nedával informácie. Zdokumentované stretnutia označil za vymyslené. Hovoril, že v čase, keď sa mali uskutočniť v Československu, bol už v Amerike.

​Kresák sa pred prvým kolom voľby vzdal členstva v Ústavnoprávnom výbore po tom, ako mu bol zo strany predsedu parlamentu Andreja Danka vyčítaný alibistický postoj pri hlasovaní o kandidátoch na ústavných sudcov.

Keďže Kresák bol jedným z uchádzačov o tento post, odmietol sa zúčastniť na vypočúvaní kandidátov a následnom hlasovaní o tom, či spĺňajú podmienky.

 

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.