Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
22.02.2019, 00:00

Iniciatíva trvá aj na ďalších požiadavkách

Zmena vlády a dôkladné vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. To sú dve základné požiadavky, ktoré chcela dosiahnuť iniciatíva Za slušné Slovensko. Prvá požiadavka sa sčasti naplnila, v druhej nastal tiež pokrok. Okrem hlavných mali aj ďalšie – tie sa zatiaľ naplniť nepodarilo.

Iniciatíva trvá aj na ďalších požiadavkách

1. Dôkladné a nezávislé vyšetrenie vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej za spoluúčasti medzinárodných vyšetrovateľov

Vyšetrovanie prípadu sa za rok posunulo výrazne dopredu. Polícia už má zrejme objednávateľku v podobe Aleny Zsuzsovej či vykonávateľov v podobe Zoltána Andruskóa, Tomáša Szabóa a Tibora Marčeka. Táto štvorica je v súčasnosti obvinená z vraždy a sedí za mrežami. Konečný objednávateľ však zatiaľ nie je známy. Aj keď nitky podozrení smerujú k Mariánovi Kočnerovi, stále nie je v tomto prípade obvinený. Organizátorom sa splnila požiadavka medzinárodnej spoluúčasti na vyšetrovaní, keďže našim policajtom pomáha okrem iných aj Europol.

2. Nová dôveryhodná vláda, ktorej súčasťou nebudú ľudia, u ktorých existujú podozrenia z korupcie a prepojenia na organizovaný zločin

Tesne po vražde skončili dvaja najmocnejší muži Smeru a vlády – premiér Robert Fico a minister silového rezortu vnútra Robert Kaliňák. Tesne po nich skončil aj minister kultúry z rovnakej strany Marek Maďarič. Aj keď sa skloňoval pád celej vlády, udiala sa „iba“ jej rekonštrukcia. Keďže táto podmienka bola súčasťou včerajších protestov, iniciatíva ju stále považuje za nesplnenú.


3. Odchod policajného prezidenta Tibora Gašpara a šéfa protikorupčnej jednotky NAKA Roberta Krajmera

Obidvaja vrcholoví funkcionári v Policajnom zbore dnes už nie sú, čím sa splnila požiadavka organizátorov protest

Nedozvedeli ste sa všetko?

Predplaťte si jeden z troch digitálnych balíkov a získajte neobmedzený prístup k digitálnemu obsahu s ktorým vám nič neunikne.

Newsletter

Prihláste sa na odber noviniek zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.