Sledujte nás na Instagrame

@hospodarske_novinyFacebook
21.02.2019, 10:55 Aktualizované dňa 21.02.2019 o 12:03

"Na Slovensku už nemáme partnera na rozhovor," tvrdia farmári. Matečnej odkazujú, že už nie je ich ministerkou

Nespokojní farmári dnes nebudú blokovať ulice hlavného mesta.

"Na Slovensku už nemáme partnera na rozhovor," tvrdia farmári. Matečnej odkazujú, že už nie je ich ministerkou
Zdroj: TASR/Pavel Neubauer

Protestujúci farmári sa poďakovali Bratislavčanom za trpezlivosť pri včerajšom zablokovaní dopravy v centre Bratislavy. "Chceme tiež vyzdvihnúť korektný prístup polície a podporu primátora Bratislavy," hovorí predstaviteľ Iniciatívy poľnohospodárov Patrik Magdoško, ktorý dodal, že dnes nebudú blokovať ulice hlavného mesta. 

"Po včerajšom rokovaní vlády sme pristúpili k ostrému štrajku. Na rokovaní došlo k bagatelizovaniu našich cieľov a našej snahy," dodal Magdoško.

​Nespokojní farmári hovoria, že na Slovensku už nemajú žiadneho partnera na rozhovor. "Dostali sme sa do roviny, kedy sa dohadujeme s Úradom vlády na slovíčkach," uviedla Lucia Gallová z Iniciatívy poľnohospodárov.  

​Jeden z protestujúcich farmárov Frantíšek Oravec podáva na ministerku pôdohospodárstva Gabrielu Matečnú trestné oznámenie za ohováranie. Na súdne pojednávanie, ktoré spomenula v stredu (20. 2) ministerka, bol podľa jeho slov predvolaný ako svedok.

Ďalej povedal, že jeho právnici píšu žalobu na súd na ochranu osobnosti. Zdôraznil, že nebol obvinený z vydierania, nedovoleného ozbrojovania, nákupu nástražných výbušných systémov. "Nech ukáže ministerka obvinenie, predvolanie na moju osobu v tejto veci. Výpovede svedkov jednoznačne potvrdili, že František Oravec nič také neobjednával," povedal farmár s tým, že od štvrtka ministerka Matečná nie je jeho ministerkou. Dodal, že zamestnáva ľudí, platí za nich odvody a má hovädzí dobytok.

Oravec zároveň skonštatoval, že Pôdohospodárska platobná agentúra dlhodobo zakrýva subvenčné podvody.

Oravca obviňuje spoločnosť Esin Group, že "si s najväčšou pravdepodobnosťou postavil rodinné sídlo za európske peniaze a peniaze slovenských daňových poplatníkov." Spoločnosť na Oravca podala v júni 2017 trestné oznámenie s podozrením na poškodzovanie finančných záujmov EÚ a subvenčného podvodu pri výstavbe penziónu v obci Gyňov. Vyšetrovateľ toto trestné oznámenie 18.januára 2018 zamietol. 

Ministerka Matečná sa v stredu vyjadrila, že protest organizujú ľudia, ktorí sa tvária, že sú farmári, mnohí z nich však farmármi nie sú, pretože nemajú ani štvorcový meter pôdy.

"Musím povedať, že nie som stotožnená s tým, že legitimizujeme ľudí, ktorí sa vyhrážali zabitím, či na iných si objednávali nástražné a výbušné systémy. Títo ľudia neprišli (na protest) kvôli farmárom, ale prišli pre osobné ciele a zastieranie niektorých faktov," upozornila šéfka agrorezortu.

Nespokojní farmári, lesníci a geodeti prišli na strojoch v utorok (19. 2) do Bratislavy, kde chceli hovoriť o problémoch a predostreli svoje požiadavky. Rokovanie na Úrade vlády SR sa uskutočnilo v stredu.

Denný prehľad správ emailom

Dostávajte každý deň nové informácie zo sveta politiky, ekonomiky a biznisu.

Pred zadaním e-mailovej adresy si prečítajte pravidlá ochrany osobných údajov a používania cookies. Súhlas na odoberanie noviniek môžete kedykoľvek odvolať.